Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 28.02.2017 19:51 Publikacja: 28.02.2017 19:51
Foto: Fotorzepa/Darek Golik
Rzeczpospolita: Przypadający na 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to okazja do oddania hołdu tym, którzy podjęli zbrojną walkę przeciwko komunistom. Jednak stanowią oni tylko część społecznego oporu wobec kształtującej się po wojnie nowej władzy.
Piotr Semka, publicysta "Do Rzeczy": To święto powinno upamiętniać tych, którzy ryzykowali najwięcej i byli najczęściej eksterminowani, czyli żołnierzom oporu leśnego. Ale w okresie pomiędzy rokiem 1944 a 1956, możemy wyróżnić wiele form opozycji antykomunistycznej. Po pierwsze był to ruch wydawniczy i pisemka podziemne związane bardzo często z tym, co czuli Polacy. W drugiej kolejności można wymienić tradycję Polskiego Stronnictwa Ludowego Stanisława Mikołajczyka. Działacze tego ugrupowania tuż po wojnie byli mordowani, a ogromny ruch społeczny został zduszony w ciągu zaledwie dwóch lat. Trzecim elementem był cywilny ruch oporu, czyli konspiracja polityczna. Kolejny epizod, o którym zapominamy, to działalność kurierów Delegatury Rządu na Kraj. To oni, krążąc pomiędzy Europą Zachodnią a Polską, przekazywali pieniądze albo instrukcje polityczne. Ostatnią część stanowiła konspiracja licealno-młodzieżowa, która była w największym stopniu bezbronna, niedoświadczona i także poniosła największe ofiary.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Pierwowzorem filmowego agenta J - 23 mógł być sowiecki agent Artur Ritter - Jastrzębski, ale równie dobrze James...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas