Reklama
Rozwiń

Gorliwi słudzy Hitlera w Rosji

III Rzeszę wspierali liczni sojusznicy i kolaboranci. Najwięcej było ich w ZSRR, choć w tym wypadku trudno powiedzieć, czy była to zdrada czy antystalinowski bunt.

Aktualizacja: 11.03.2017 17:48 Publikacja: 09.03.2017 16:24

Białoruś, maj 1944 r. Bronisław Kamiński (piąty od lewej) wraz z żołnierzami RONA i niemieckimi poli

Białoruś, maj 1944 r. Bronisław Kamiński (piąty od lewej) wraz z żołnierzami RONA i niemieckimi policjantami podczas antypartyzanckiej operacji „Frühlingsfest”.

Foto: Wikipedia

Propaganda sowiecka stworzyła mit narodów imperium zjednoczonych w walce z hitlerowską agresją. Także dziś monolit wojennego ruchu oporu pozostaje fundamentem polityki historycznej, scalającej wielonarodową Rosję. Jednak w tej samej Rosji funkcjonuje równoległy pogląd, że radziecka kolaboracja lat 1941–1945 była przejawem drugiej, po prowadzonej w latach 1918–1921, wojny domowej. Jak zatem nazwać radzieckich współpracowników III Rzeszy? Zdrajcami czy uczestnikami antykomunistycznego powstania? Zważywszy na liczby, kwestia jest niebagatelna, bo tylko w uzbrojonych formacjach kolaboracyjnych służyło grubo ponad milion osób, w tym spora grupa generałów Armii Czerwonej.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego