Reklama
Rozwiń

Jak odebrać ordery Virtuti Militari oprawcom „Orlika"?

Kancelaria Prezydenta już rok analizuje sprawę dotyczącą odebrania orderów Virtuti Militari mordercom majora Mariana Bernaciaka ps. „Orlik".

Aktualizacja: 11.03.2017 11:00 Publikacja: 11.03.2017 10:49

Jak odebrać ordery Virtuti Militari oprawcom „Orlika"?

Foto: Kancelaria Prezydenta

I na razie nie ma pomysłu jak to zrobić. - Z uwagi na złożone uwarunkowania prawne i historyczne, wypracowanie rozwiązania kwestii poruszonej w apelu z ubiegłego roku wymaga wnikliwego rozpatrzenia wszelkich jej aspektów – tłumaczy biuro prasowe Kancelarii.

Niemal rok temu złożono w niej apel do Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie odebrania orderów Virtuti Militari mordercom majora Mariana Bernaciaka ps. „Orlik".

Podpisy zbierano rok temu, m.in. w internecie, a także w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych".

Wolontariusze zbierali podpisy m.in. w 180 miastach w Polsce, gdzie odbywał się bieg „Tropem wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

Autorzy apelu podkreślali, że mjr Bernaciak zawsze kierował się honorem żołnierza polskiego oraz wiernością Ojczyźnie, a przypadająca w ub. roku 70-ta rocznica jego śmierci w sposób symboliczny zobowiązuje do weryfikacji wszystkich odznaczonych przez władze komunistyczne tym najwyższym polskim orderem bojowym.

Paczkę z nazwiskami osób popierających tę inicjatywę złożyli na ręce Macieja Łopińskiego posłowie PiS Jacek Sasin i Michał Dworczyk oraz senator prof. Jan Żaryn.

Minął niemal rok od złożenia apelu w Kancelarii i jak dotąd nie zapadły żadne decyzje w tej sprawie. Dlaczego?

- Sprawa ta jest nadal analizowana w Kancelarii Prezydenta. Z uwagi na złożone uwarunkowania prawne i historyczne, wypracowanie rozwiązania kwestii poruszonej w apelu wymaga wnikliwego rozpatrzenia wszelkich jej aspektów – napisało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Urzędnicy podkreślili, że o złożonych uwarunkowaniach sprawy świadczy także fakt, że powraca ona w kolejnych kadencjach, od początku lat dziewięćdziesiątych.

I jak na razie nie ma pomysłu jak odebrać nieżyjącym już mordercom bohatera orderów Virtuti Militari. Za czasów kadencji Bronisława Komorowskiego urzędnicy twierdzili, że nie ma podstaw prawnych, aby pozbawić odznaczeń zabójców „Orlika", właśnie dlatego, że nie żyją.

Ale w przeszłości zdarzały się takie precedensy. Ordery Virtuti Militari odbierano pośmiertnie Leonidowi Breżniewowi (1990) oraz Iwanowi Sierowowi (1995).

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego