Ireneusz Sekuła, były wicepremier w rządzie Mieczysława Rakowskiego, były szef GUC i były poseł SLD, 23 marca 2000 roku nad ranem trzykrotnie postrzelił się z rewolweru. Zdaniem policji i prokuratury, wszystko wskazuje na to, że była to próba samobójstwa. Zmarł w szpitalu, 29 kwietnia, w wyniku odniesionych obrażeń. W 17. rocznicę tej tragedii przypominamy sylwetkę wicepremiera, która ukazała się w "Rzeczpospolitej" 24 marca 2000 roku.
Urodził się 22 stycznia 1943 r. w Sosnowcu i nigdy nie zapomniał o swoim mieście. Startował tam w wyborach do Sejmu i niezależnie od tego, co się o nim mówiło i pisało, otrzymywał ogromne poparcie. Był dobroczyńcą miasta. Ufundował np. kurtynę dla lokalnego teatru, na której wyhaftowano jego nazwisko.
Harcerz
Sekuła studiował w Warszawie, w 1965 roku otrzymał dyplom magistra psychologii. Karierę zaczynał w harcerstwie. W 1964 r. dostał etat w Komendzie Głównej ZHP. Kierował akcją odbudowy Fromborka. W harcerstwie pracował do 1968 r., dosłużył się najwyższego stopnia - harcmistrza Polski Ludowej. W 1966 r. wstąpił do PZPR, gdyż "chciał mieć wpływ na rzeczywistość".
W latach 1968 - 1972 pracował w Ministerstwie Przemysłu Maszynowego jako starszy inspektor. Stamtąd awansował na pełnomocnika ministra pracy ds. zatrudnienia absolwentów wyższych uczelni. W latach 1974 - 1977 był etatowym pracownikiem KC PZPR. Wrócił do Ministerstwa Pracy, ale już na stanowisko dyrektora departamentu.
Pierwsze poważne stanowisko dostał w 1984 r. od premiera Wojciecha Jaruzelskiego - został szefem ZUS. Tu potrafił się wykazać zdolnościami organizacyjnymi. Jego sukcesy dostrzegł następca Jaruzelskiego, premier Zbigniew Messner. W 1988 r. Sekuła zostaje ministrem pracy. Wtedy związał się z Mieczysławem Rakowskim. Wkrótce upada rząd Messnera, a prezesem Rady Ministrów zostaje Rakowski, który powołał Sekułę na wicepremiera. Messner oskarży później Sekułę o nielojalność. Sekuła zostaje szefem KERM, zajmuje się sprawami gospodarczymi.