Wałęsa: Kiszczakowi wystarczyło honoru

"Generałowi Kiszczakowi wystarczyło honoru by powiedzieć prawdę" - napisał na Facebooku Lech Wałęsa, jednocześnie pytając żonę zmarłego półtora roku temu generała, czy to ona odpowiada za "wrabianie go we współpracę" z SB.

Aktualizacja: 27.03.2017 18:33 Publikacja: 27.03.2017 17:58

Wałęsa: Kiszczakowi wystarczyło honoru

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

"Pani Kiszczakowa, wobec faktów i dowodów pytanie - czy to Pani uruchomiła Teczki, przygotowane do walki, by mnie wrabiać we współpracę i tym sposobem niszczyć autorytet, i zohydzać w społeczeństwie" - pyta na Facebooku były prezydent.

Razem z wpisem Wałęsa zamieszcza film z 1993 roku (fragment Wiadomości TVP), w którym Czesław Kiszczak odpowiada na pytanie, czy widział teczkę agenta 'Bolka'?".

- Nie, takiej teczki nie widziałem i takiej teczki w ministerstwie spraw wewnętrznych nie ma - mówi Kiszczak i dodaje: "Nigdy nie widziałem dokumentów pisanych własnoręcznie przez pana Lecha Wałęsę, które by go stawiały w niekorzystnym świetle".

"Generałowi Kiszczakowi wystarczyło honoru by powiedzieć prawdę" - komentuje Wałęsa.

"W walce używaliśmy różnych metod, w tym nielegalnych. W teczkach tych znajdowały się materiały wyprodukowane zawodowo przez SB do nielegalnej dywersji. Uznane dziś za oryginały" - podsumowuje w swoim wpisie były prezydent.

Lech Wałęsa sugeruje, że jeśli za "wrabianie go" nie odpowiada wdowa po Czesławie Kiszczaku, to są to "ludzie od Kaczyńskich i Cenckiewicza".

Były prezydent neguje autentyczność dokumentów przejętych przez IPN od wdowy po gen. Czesławie Kiszczaku. Stanowczo też zaprzecza, by kiedykolwiek był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa.

Naukowcy nie mają wątpliwości – niemal wszystkie materiały znalezione w dwóch teczkach TW „Bolek" są podpisane ręką byłego prezydenta - wynika z opinii Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń