Powrót na Wzgórze Moria

Zawsze kiedy na nasze łamy wraca fascynujący temat historii zakonu templariuszy, nasuwa mi się pytanie, czy kiedyś zostanie odbudowana Świątynia Jerozolimska na wzór tej, o której Jezus mówił „oto dom mego Ojca".

Aktualizacja: 09.04.2017 17:24 Publikacja: 06.04.2017 15:00

Replika Świątyni Jerozolimskiej z czasów Heroda Wielkiego.

Replika Świątyni Jerozolimskiej z czasów Heroda Wielkiego.

Foto: Wikipedia, Berthold Werner

Plany już są. Nie brakuje też sponsorów odbudowy świętego przybytku. Problemem jest jednak obecność na Wzgórzu Świątynnym meczetu Al-Aksa i muzułmańskiego sanktuarium nazywanego Kopułą na Skale.

W październiku 2010 r. świat obiegła wiadomość, że w osiedlu Mitzpe Yerycho na Zachodnim Brzegu, niedaleko starożytnego miasta Jerycho, na terenie Autonomii Palestyńskiej, grupa religijnych aktywistów żydowskich pod przywództwem rabina Jehudy Krojznera podjęła się budowy repliki świątyni Heroda w naturalnych proporcjach. Ortodoksyjna społeczność tego osiedla nazwała projekt „wydarzeniem o przełomowym znaczeniu historycznym", ponieważ przy budowli powstała szkoła kapłańska. Projekt z Mitzpe Yerycho nie był pierwszą próbą odbudowy świątyni. Większość Żydów uważa, że państwo Izrael bez świętego przybytku w Jerozolimie jest jak ciało bez duszy. Z kolei chasydzi, reprezentujący najbardziej ortodoksyjny odłam judaizmu, wskazują, że dwukrotne zniszczenie świątyni było wolą samego Boga i nawet sam zamiar jej odbudowy jest jawnym nieposłuszeństwem wobec Najwyższego.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Historia
Metro w krajach azjatyckich Część I: Japonia i Chiny
Historia
Przemysł amerykański wygrał wojnę
Historia
D-Day. Jak Hitler zareagował na wieść, że rozpoczęło się lądowanie w Normandii
Historia
Przypadki szalonego Kambyzesa II
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Historia
Paweł Łepkowski: Spór o naturę Jezusa