Przemycone z Europy Środkowej akta wojenne, ujawniające wczesne dowody na Holocaust i istnienie obozów śmierci, to tylko część dokumentów, które w tym tygodniu mają być po raz pierwszy upublicznione.
Archiwum Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Zbrodni Wojennych zostanie otwarte w Wiener Library w Londynie wraz z dostępnym online katalogiem.
Archiwum zostało zamknięte wraz z zakończeniem prac Komisji pod koniec lat 40-tych, gdy Niemcy Zachodnie stały się ważnym sojusznikiem aliantów na początku zimnej wojny.
Akta zawierają zgromadzone przez ONZ dowody od stycznia 1942 roku. Pokazują na przykład, że gwałty i zmuszanie do prostytucji były ścigane jako zbrodnie wojenne m.in. w takich krajach jak Polska, Grecja czy Filipiny już pod koniec lat czterdziestych. Wcześniej sugerowano, że takie zarzuty stawiano dopiero po konflikcie na Bałkanach w ostatniej dekadzie XX wieku.
W dokumentach można znaleźć również informacje o tym, że polski rząd na emigracji dostarczał niezwykle szczegółowych opisów obozów koncentracyjnych w Treblince czy Auschwitz.