Ustawa prohibicyjna weszła w życie 16 stycznia 1920 r. i obowiązywała przez prawie 13 lat. Natychmiast w całej Ameryce powstały gangi handlujące nielegalnie produkowanym alkoholem. Na czele dwóch takich konkurenycjnych gangów w Chicago stanęli George „Bugs" Moran i Alfons Gabriel Capone. Dzisiaj jest pamiętane głównie nazwisko tego drugiego, które stało się synonimem słowa „gangster".
Pobożny bandzior
George „Bugs" Moran urodził się 21 sierpnia 1893 r. w irlandzko-polskiej rodzinie w Saint Paul w stanie Minnesota. Inne źródła podają, że Moran urodził się jako Adelard Cunin i był z pochodzenia Francuzem. Kiedy znalazł się w Chicago, związał się z North Side Gang zajmującym się produkcją i szmuglowaniem bimbru, napadami na gorzelnie i transporty nielegalnego alkoholu. Kierował też nielegalnymi kasynami. Moran, który dorastał w Chicago, wszedł w układy biznesowe z Charlesem „Deannie" O'Banionem (1892–1924), Amerykaninem pochodzenia irlandzkiego, który w młodości pobierał „lekcje ulicznego przetrwania" w Piekiełku (Little Hell) – północnej części Chicago. O'Banion był w młodości gorliwym katolikiem i śpiewał nawet w chórze katedralnym parafii pod wezwaniem Świętego Imienia. Gang O'Baniona, do którego należał Moran, nosił nazwę North Side Chicago. Ta grupa stała się największą rywalką gangu dowodzonego przez Johna Torrio i Ala Capone – przywódców South Side Gang. Oba gangi znane były w świecie przestępczym jako The Bootleg. Życie gangstera wcale nie było usiane różami. Pierwsza żona Morana opuściła go, nie chcąc żyć z przestępcą. Z drugą miał syna Johna Georga, o którego życie nieustannie się lękał. Zbrodnia powoli wciągała. Ktoś musiał wygrać wojnę gangów, a po drugiej stronie barykady stał przebiegły przeciwnik.
Scareface – facet z blizną
Alfons (Al) Gabriel Capone przyszedł na świat 17 stycznia 1899 r. w nowojorskim Brooklynie. Był czwartym z dziewięciorga dzieci fryzjera Gabriela i jego żony Teresy – imigrantów z włoskiego miasta Angri. Młody Al już wcześnie związał się z gangiem ulicznym. Był urodzonym bandytą, który już w szóstej klasie został wyrzucony ze szkoły podstawowej za pobicie nauczycielki. Nieco później dołączył do Five Points Gang na Manhattanie. Pracował jako wykidajło i barman na Coney Island w Gospodzie Harvard należącej do gangstera Frankiego Yale'a. Podczas pracy w tym barze zdarzył się pewien incydent. Al obraził młodą kobietę, wyrażając niepochlebną uwagę na temat jej pośladków. Brat kobiety w odwecie pociął mu twarz nożem. Trzy blizny na twarzy przestępcy stały się jego znakiem rozpoznawczym. W 1918 r. Capone poślubił Mae Coughlin, z którą miał jedynego syna Sonny'ego. Co ciekawe, wbrew rozpowszechnionym plotkom o jego rozwiązłym życiu, związek ten przetrwał aż do śmierci Ala Capone w 1947 r.
George „Bugs” Moran (1893–1957)
W 1920 r. Capone przeniósł się do tętniącego życiem Chicago. Mówi się o tym, że młodemu mobsterowi zaczynało być za ciasno w Nowym Jorku. W rzeczywistości miał dość nieustannych bójek, które zostawiły wiele blizn na jego ciele. To jedna wersja wydarzeń. Inna mówi o tym, że do Chicago sprowadził go były gangster z Brooklynu John „Papa Johnny" Torrio, który był szefem gangu James Street Boys. W Wietrznym Mieście zmontował własną organizację przestępczą przy pomocy Ala Capone. Po śmierci szefa Chicagowskiej Czarnej Ręki, Torrio i Capone przejęli kontrolę nad tym syndykatem.