Szukają oprawców z Gross-Rosen

Niemiecki obóz w Gross-Rosen uznawany był za jeden z najcięższych. IPN sprawdzi, czy żyją jeszcze sprawcy zbrodni.

Aktualizacja: 05.09.2017 21:52 Publikacja: 04.09.2017 19:03

Gross-Rosen

Gross-Rosen

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

– Pion śledczy IPN z Wrocławia rozpoczął śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych w latach 1940–1945 na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i jego kilkudziesięciu podobozów – poinformował nas prokurator Robert Janicki z Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Postępowanie dotyczy przestępstw popełnionych na więźniach przebywających w obozach i w czasie ich ewakuacji.

Z informacji przekazanej przez prokuratora Konrada Bieronia z Wrocławia wynika, że Gross-Rosen było postrzegane jako jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych.

Obóz powstał w 1940 r. na terenie ówczesnej III Rzeszy około 60 kilometrów od Wrocławia. W 1944 r. został rozbudowany. Powstało około 100 filii. Zlokalizowane były na terenie Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej.

– Całkowita ewakuacja obozu nastąpiła w początkach 1945 r., w obliczu zbliżającego się frontu. Miała ona tragiczny przebieg, bowiem z zimna, głodu, wycieńczenia oraz w egzekucjach zginęły tysiące więźniów – przypomina prokurator Janicki. W obozie macierzystym i jego filiach więziono łącznie 125 tys. więźniów, głównie Polaków, Rosjan i Żydów. Zginęło w nich około 40 tys. osób.

Śledczy IPN dysponują już materiałami otrzymanymi od historyków. Mają dane dotyczące byłych więźniów, ponadto nazwiska funkcjonariuszy i więźniów funkcyjnych. Wiedzą też, jakie metody stosowali oprawcy, pozbawiając życia więźniów, jaki był system pracy przymusowej, jakie eksperymenty paramedyczne i doświadczenia na więźniach prowadzono.

Głównym celem śledztwa jest ustalenie pełnej listy pokrzywdzonych oraz zweryfikowanie danych funkcjonariuszy i więźniów funkcyjnych, a także ustalenie żyjących sprawców i pociągnięcie ich do odpowiedzialności karnej.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń