Współautorzy ekspozycji w Muzeum II wojny światowej odpowiadają na wywiad Piotra Glińskiego w "Rzeczpospolitej"

„Po raz kolejny podejmuje Pan próbę dezinformowania opinii publicznej co do rzeczywistego kształtu wystawy Muzeum II Wojny Światowej” – piszą do wicepremiera Piotra Glińskiego współautorzy wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej. To reakcja na wywiad, jakiego Gliński udzielił „Rzeczpospolitej”.

Aktualizacja: 12.09.2017 18:24 Publikacja: 12.09.2017 18:11

Współautorzy ekspozycji w Muzeum II wojny światowej odpowiadają na wywiad Piotra Glińskiego w "Rzeczpospolitej"

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Autorzy wystawy podkreślają, że Gliński – według ich wiedzy – „nie zwiedził jeszcze wystawy”. „Nie przeszkadza to Panu w formułowaniu pod jej adresem najostrzejszych oskarżeń, będących w jaskrawej sprzeczności z opiniami ogromnej większości tych, którzy wystawę zwiedzili” dodają, podkreślając, że są zbulwersowani postawą wicepremiera.

Na zarzut, że wystawa nie pokazuje „wyjątkowości polskiego doświadczenia II wojny światowej” odpowiadają, że „jedna z najbardziej rozbudowanych części wystawy bardzo szczegółowo rekonstruuje właśnie fenomen polskiego oporu i przede wszystkim Polskiego Państwa Podziemnego”. „Nie ma w tej chwili w Polsce drugiego  muzeum, które pokazywałoby zarówno polską walkę, jak i martyrologię w  czasie wojny w sposób równie pełny jak Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku” – podkreślają.

Autorzy listu wyrażają zdumienie słowami Glińskiego, który mówił, iż „Irena Sendlerowa jest schowana gdzieś za hydrantem” – co, ich zdaniem, „nie licuje z powagą ministra”. Zapewniają też, że – wbrew zarzutom Glińskiego – „w wielu miejscach wystawy pokazują martyrologię polskiego duchowieństwa”. Odrzucają też domaganie się przez Glińskiego używania terminu „żołnierze wyklęci” przekonując, iż określenia „podziemie antykomunistyczne” i  „podziemie niepodległościowe” są „dla (…) historyków znacznie bardziej adekwatne i neutralne”.

„Jako współautorzy wystawy Muzeum II Wojny Światowej apelujemy do Pana o zaniechanie tych szkodliwych zamierzeń, godzących w polską historię.  Prosimy, by zapoznał się Pan z wystawą Muzeum II Wojny Światowej i wtedy podjął merytoryczną dyskusję na temat jej rzeczywistego kształtu. Prosimy też, by pozwolił Pan zapoznać się z wystawą  milionom Polaków i zainteresowanych Polską widzów  z  zagranicy, dla których została ona stworzona. Wszyscy oni mają prawo do wyrobienia sobie na jej temat własnego zdania” – apelują autorzy listu odpowiadając na zapowiedź zmian w wystawie sformułowaną przez wicepremiera. Dodają, że „jeżeli podjęte zostaną arbitralne próby zmiany wystawy Muzeum II  Wojny Światowej, nieuzgodnione z jej autorami, wystąpią w jej obronie na drogę sądową na gruncie przysługujących im praw autorskich”.

„Wystąpienie to będziemy traktowali jako obronę polskiej historii przed nieuprawnioną ingerencją ze strony polityków” – dodają.
Pod listem podpisali się: prof. dr hab. Paweł Machcewicz; dr hab. Piotr M. Majewski, dr Janusz Marszalec i dr hab. Rafał Wnuk, prof. KUL.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń