Alfred Nobel: Handlarz śmiercią czy dobroczyńca ludzkości?

Od 1901 r. Norweski Komitet Noblowski przyznaje Pokojową Nagrodę Nobla za „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych". Ironią historii jest fakt, że ta najbardziej prestiżowa nagroda na świecie została ustanowiona przez człowieka, który walnie przyczynił się do rozwoju techniki wojskowej i eskalacji zbrojeń w XX wieku.

Aktualizacja: 07.10.2017 21:07 Publikacja: 05.10.2017 15:13

Alfred Nobel: Handlarz śmiercią czy dobroczyńca ludzkości?

Foto: Nobel Prize

Był bowiem nie tylko wynalazcą dynamitu, ale także konstruktorem detonatorów i zapalników, które miały zastosowanie we wszystkich wojnach tego strasznego stulecia.

Fascynację substancjami wybuchowymi zaszczepił Alfredowi Noblowi jego ojciec Emanuel, który był przemysłowcem, inżynierem, budowniczym oraz wynalazcą. Razem z synem uważnie studiował prace XVIII-wiecznego irlandzkiego chemika Petera Woulfe'a, który działając na indygo kwasem azotowym, stworzył kwas pikrynowy, będący pierwszym barwnikiem syntetycznym i substancją wybuchową. Z czasem zastąpił go trotyl wynaleziony przez Niemca Juliusa Wilbranda w 1863 r.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama