Święto humanitarnej pomocy

29 października 1863 roku założono Międzynarodowy Czerwony Krzyż. W rocznicę tego wydarzenia przypominamy tekst z 2011 roku o najstarszych organizacjach niosących pomoc humanitarną - Czerwonym Krzyżu i Czerwonym Półksiężycu. Łączy je 100 mln wolontariuszy i wspólne cele.

Aktualizacja: 29.10.2017 06:08 Publikacja: 29.10.2017 00:01

fot. Julius Kusuma

fot. Julius Kusuma

Foto: commons.wikimedia.org

Data 8 maja, kiedy przypada święto Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, to dzień urodzin założyciela Czerownego Krzyża, Henri Dunanta. Ten szwajcarski filantrop był założycielem Czerwonego Krzyża i laureatem pierwszej, przyznanej w 1901 roku Pokojowej Nagrody Nobla (wraz z Francuzem Frédérikiem Passym).

Powołanie Czerwonego Krzyża było efektem podróży Dunanta na spotkanie z cesarzem Napoleonem III, kiedy to miał prosić o pomoc w realizacji jednego ze swoich humanitarnych projektów. Po drodze mijał miasteczko Solferino, tuż po jednej z najkrwawszych bitew ówczesnej Europy. Widzi ciała zabitych i dogorywających żołnierzy, których nikt nie próbuje ratować. Na pomoc rusza sam Dunant, organizując w pobliskiej miejscowości polowy szpital. Opatruje rany, podaje wodę, namawia okoliczną ludność do pomocy. Niechętną, bo przecież chodzi o pomoc wrogom. Ale Dunantowi udaje się przekonać miejscowych, że niezależnie od narodowości żołnierze cierpią tak samo. Powstaje hasło Tutti fratelli - wszyscy jesteśmy braćmi.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Tysiąc lat polskiej uczty