19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 12.01.2018 15:41 Publikacja: 12.01.2018 14:59
Wnętrze zatłoczonego baru tuż przed północą, 30 czerwca 1919 r. Za chwilę zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży alkoholu
Foto: Library of Congress
Dwóch mężczyzn z amerykańskiego Urzędu Skarbowego niosących paczki skonfiskowanego alkoholu
Foto: Library of Congress
Demontaż nielegalnej destylarni w okolicach San Francisco
Foto: Library of Congress
Pokaz dla mediów. Zastępca komendanta policji Nowego Jorku, John A. Leach, pozuje do zdjęć podczas wylewania piwa do kanalizacji
Foto: Library of Congress
Każdy nielegalny alkohol należało wylewać do kanalizacji
Foto: Library of Congress
Bimber w USA nazywano blaskiem księżyca (moonshine). W tym nalocie na Waszyngtoński magazyn policjanci zdobyli sporo skrzynek księżycówki
Foto: Library of Congress
Wynik nalotu agentów federalnych na budynek w Waszyngtonie w 1922 roku. Duży przedmiot w środku był używany do produkcji nielegalnej whisky
Foto: Library of Congress
Samochody do przewozu bimbru gangsterzy nazywali moonshine runners. Policjant stoi obok rozbitego auta i skrzynek bimbru, 1922
Foto: Library of Congress
Masakra w dniu świętego Walentego – morderstwo siedmiu członków konkurencyjnego gangu North Side, popełnione w Chicago 14 lutego 1929 roku przez gang Ala Capone.? Scena odtworzona w filmie z 1967r. - "The St. Valentine's Day Massacre"
Foto: Library of Congress
W wyniku akcji policji, 20 listopada 1923 w Okręgu Kolumbia, 749 skrzynek piwa czyli 18 000 butelek zostało zniszczonych
Foto: Library of Congress
5 grudnia 1933 ratyfikowano 21. poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która znosiła poprawkę 18. wprowadzającą prohibicję. Alkohol wrócił do barów
Foto: Library of Congress
Amerykański bój z alkoholem rozpoczął się od modlitw. Kobiety z Hillsboro w Ohio, prowadzone przez Elizę Thompson, modliły się przed drzwiami miejskich lokali o trzeźwość swoich mężów. Wkrótce kilkanaście z nich było już zamkniętych.
Pani Thompson znalazła naśladowców. Niebawem powstał Chrześcijański Związek Kobiet na rzecz Wstrzemięźliwości, który zrzeszał ponad 250 000 przeciwniczek trunków i zajmował się lobbingiem na rzecz zakazu picia alkoholu. I udało im się. Kongres Stanów Zjednoczonych 18 grudnia 1917r. przegłosował 18 poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która dotyczyła wprowadzenia zakazu wytwarzania, sprzedaży i przewozu napojów alkoholowych. Została ona ratyfikowana 16 stycznia 1919 roku.
Politycy i światowi przywódcy nie zostaną zaproszeni do wygłoszenia przemówień z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz.
W kwietniu 2025 roku Fundacja Wolność i Demokracja wraz z ekspertami z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z IPN, a także archeologami ukraińskimi rozpocznie prace ekshumacyjne w Puźnikach w Ukrainie.
W czasie prac prowadzonych w krużgankach opactwa Benedyktynów w Tyńcu koło Krakowa odnaleziono malowidła pochodzące z końca średniowiecza. W tym jedno wyjątkowe.
„Kość słoniowa – handlowa nazwa ciosów słonia i mamuta, kłów morsa i hipopotama, służących do wyrobu różnych ozdobnych przedmiotów i do rzeźb już w epoce kamiennej, na starożytnym Bliskim Wschodzie i w zasięgu kultury egejskiej, oraz w Chinach, a w Europie Zach. aż do XVIII w.” (Władysław Kopaliński, „Słownik mitów i tradycji kultury”).
Miałem krótkie spotkanie z Jimmym Carterem, byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Było dla mnie ważne. Ośmielił mnie.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W ciągu tygodnia nad Ukrainą strącono ok. 400 celów powietrznych różnego typu.
Politycy i światowi przywódcy nie zostaną zaproszeni do wygłoszenia przemówień z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Palestyńscy urzędnicy nieoficjalnie ujawnili niektóre założenia porozumienia między Izraelem a Hamasem, które ma być obecnie na etapie finalizowania.
Jacek Murański, jeden z najbardziej rozpoznawalnych uczestników gal MMA w Polsce, potwierdza, że wystartuje w majowych wyborach. W kampanii mają mu pomóc zasięgi w mediach społecznościowych, w jej skuteczność powątpiewa jednak ekspert.
Policja dopytuje Interpol o tzw. Czerwoną notę dla Marcina Romanowskiego, podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas