Kielce: Przeróbka pomnika Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne

Władze Kielc przerabiają pomnik Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne autorstwa Stefana Maja, odsłonięty w 1979 r., w 35. rocznicę utworzenia Polski Ludowej.

Aktualizacja: 08.04.2018 06:31 Publikacja: 08.04.2018 00:01

Kielce: Przeróbka pomnika Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne

Foto: UM Kielce

Firma kamieniarska usunęła już widniejące na monumencie napisy. Miejscom, gdzie się znajdowały, nadawana jest struktura zbliżona do tej na pozostałych płaszczyznach. Z pomnika postanowiono też usunąć radziecką gwiazdę na hełmie żołnierza oraz Krzyż Grunwaldu, wysokie wojskowe odznaczenie okresu Polski Ludowej. „Po zmianach monument przestanie być pomnikiem, będzie obiektem architektonicznym" – tłumaczą urzędnicy z Kielc.

Jedni walczą, drudzy demontują

Jak dodają, zgodnie z przepisami ustawy dekomunizacyjnej nazwy nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Nad tym, co zrobić z reliktami minionego systemu, zastanawiają się samorządy w całym kraju. Np. władze Sejn postanowiły zdemontować znajdujący się w centrum miasta monument wzniesiony na 25-lecie PRL.

Z kolei władze Elbląga postanowiły walczyć o obiekty znajdujące się na terenie miasta. Jak tłumaczą, pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Agrykola znajduje się na terenie cmentarza wojskowego i zgodnie z ustawą dekomunizacyjną nie podlega rozbiórce.

„Zgodnie z naszą wiedzą, na terenie gminy miasta Elbląg nie ma obiektów podlegających usunięciu na podstawie przepisów ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników. Jednocześnie informuję, że czołg T-34, który stoi przy al. Armii Krajowej w Elblągu, został przekazany Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Elblągu i stanowi eksponat muzealny" – napisał do wojewody warmińsko-mazurskiego Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Feliks bez pomnika

Jak donoszą media, problemy z pomnikami z minionego ustroju to nie tylko polski problem. Przykładowo w Berdiańskiej Kolonii Karnej postanowiono przerobić pomnik Feliksa Dzierżyńskiego. Jak informuje TV Belsat, Żelaznemu Feliksowi spiłowano bródkę, dodano do koszuli ukraiński haft, a na czubku głowy przemodelowano fryzurę w kozacki czu – osełedec. Na cokole umieszczono tabliczkę „Maksym Krzywonos (Pieribijnis), 1600–1648, pułkownik wojska zaporoskiego".

Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Historia
Jak Wielkanoc świętowali nasi przodkowie?
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą
Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne