Aktualizacja: 06.05.2018 17:39 Publikacja: 06.05.2018 17:19
Ks. prof. Antoni Słomkowski po wyjściu z więzienia wykładał przez kilka lat na KUL. Jednak w 1960 r. komunistyczne władze zmusiły go do opuszczenia Lublina
Foto: mat. pras.
Na wniosek pionu śledczego IPN Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił dwa wyroki wydane na ks. prof. Antoniego Słomkowskiego, byłego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. „Nie budzi wątpliwości, że skazanie księdza (…) za czyny dotyczące obrotu walutą (…) było formą represji za jego działalność związaną z kierowaniem katolicką, niezależną od władz państwowych, placówką naukową” – uzasadnił sąd.
Marcin Gołębiewicz, szef pionu śledczego IPN w Warszawie, informuje „Rzeczpospolitą”, że wniosek o uznanie orzeczeń za nieważne oparty został m.in. na kwerendach archiwalnych i opiniach historyków. – Został pozytywnie rozpatrzony bez długiego procesu i już się uprawomocnił. Z punktu widzenia prawa ks. prof. Antoni Słomkowski został oczyszczony ze stawianych mu zarzutów – mówi Gołębiewicz.
W dniach 4–11 lutego 1945 r. Roosevelt, Churchill i Stalin zdecydowali m.in. o tym, że ZSRR otrzymał „zwierzchnictwo” nad Polską i jedną trzecią Niemiec. Nasz kraj utracił też Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego.
Każdy, kto jadąc do Waszyngtonu, spodziewa się ujrzeć monumentalną rezydencję najpotężniejszego człowieka na świecie, jest zawiedziony jej rozmiarami.
Zdjęcia paparazzi z ostatniej publicznej egzekucji we Francji spowodowały, że władze zrezygnowały z tej metody karania przestępców. Pokaz miał działać odstraszająco, a był jedynie rozrywką dla gawiedzi.
W czasie II wojny światowej, gdy Związek Radziecki stał się sojusznikiem aliantów przeciwko III Rzeszy, uruchomiono gigantyczny projekt ALSIB w celu dostarczenia z Alaski do ZSRR amerykańskich samolotów przeznaczonych na front.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
W kultowym serialu z czasów PRL Jacek Zajdler grał rolę charyzmatycznego przywódcy bandy Karioki. W prawdziwym świecie aktor wspierał antykomunistyczną opozycję. Z pobudek moralnych, bo polityką się nie interesował.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Lotnisko w Lublinie jako pierwsze w Polsce zainstalowało skanery prześwietlające w 3D bagaż podręczny pasażerów podczas kontroli bezpieczeństwa. Dzięki temu pasażerowie nie muszą wyjmować urządzeń elektronicznych ani płynów.
Niewłaściwe warunki pracy, choroby cywilizacyjne, starzejące się społeczeństwo to wyzwania, z którymi musi mierzyć się rynek pracy. Dbanie o zdrowie pracowników jest jedną z odpowiedzi na te wyzwania. Władze samorządu województwa lubelskiego ogłosiły nabór wniosków do działania 9.5 „Ochrona środowiska pracy”, programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego.
Samorządy mają stale rosnące tempo wydatków bieżących. Coraz więcej naszych środków własnych musieliśmy przeznaczać na te cele – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Ryanair ogłosił dziś rozkład lotów na lato z Lublina. Planuje pięć tras, w tym nową - do Barcelony.
Ministerstwo Kultury wycofało się z współprowadzenia i dofinansowania chełmskiego muzeum rzezi wołyńskiej. Władze samorządowe idą do sądu.
Rosną przewozy na linii szerokotorowej, jej operator nieustannie zwiększa przepustowość. Za kilka lat LHS będzie konkurować z normalnotorowymi liniami budowanymi przez UE na Ukrainie.
Pion prokuratorski Instytutu Pamięci Narodowej stara się ustalić okoliczności zbrodni popełnionych przez Niemców na Polakach oraz Żydach w czasie II wojny światowej.
Rok temu otwarto Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Projekt autorstwa biura architektonicznego Tremend zdobył szereg nagród, a przed projektantami z tej firmy stoi teraz jeszcze większe i jeszcze bardziej prestiżowe wyzwanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas