Z informacji, które otrzymaliśmy z Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że muzeum planuje stworzyć Fundacja Józefa Szaniawskiego, która kultywuje pamięć Ryszarda Kuklińskiego oficera Ludowego Wojska Polskiego, który był współpracownikiem CIA. Projekt zostanie dofinansowany z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. CIR nie odpowiedziało nam jednak w jakiej wysokości.
„Planowana siedziba ma znajdować się w kamienicy przy ul. Jezuickiej 1/3 w Warszawie. Fundacja planuje otworzyć Muzeum w II kw. 2022 r." – poinformowało „Rzeczpospolitą" Centrum Informacyjne Rządu.
Na stronie internetowej Muzeum Zimnej Wojny im. generała Ryszarda Kuklińskiego czytamy, że placówka zostaje na Starym Mieście. „Nowy lokal znajduje się na terenie wpisanym na listę zabytków UNESCO i będzie zdecydowanie większy od obecnego zlokalizowanego na ulicy Kanonia. O charakter nowego muzeum będą dbały odsłonięte zabytkowe cegły oraz piękne ceglane łuki. Mamy nadzieję przenieść zwiedzających w zupełnie inne miejsce tak aby poczuli klimat minionych czasów". Organizatorzy nowej placówki dodają, że ekspozycja znajdująca się w Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego zostanie w całości przeniesiona do Muzeum Zimnej Wojny. „Osoba Ryszarda Kuklińskiego będzie motywem przewodnim całego nowego muzeum" – dodają przedstawiciele Fundacji. I dodają, że muzeum będzie dostępne za darmo dla wszystkich zwiedzających.
Niedawno muzeum pozyskało do własnej kolekcji odznaczenie „CIA - Distinguished Intelligence Medal", które otrzymał Kukliński za zgodą prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana.
Skąd środki na nowa placówkę? Poza dofinansowaniem rządowym, mecenasem muzeum jest KGHM, a partnerem LOTTO.