Jest to inicjatywa, której celem jest popularyzacja wiedzy na temat przeszłości oraz teraźniejszości Polaków za wschodnimi granicami kraju.
- W przygotowywaniu wydania teki edukacyjnej postanowiliśmy skupić się na historycznych przyczynach obecności Polaków na Wschodzie, a także ich zamierzonym lub wymuszonym udziale w kolonizacji Syberii. Ważne dla nas było, aby uczniowie poznali polityczne i ekonomiczne motywy migracji Polaków na Wschód – nie tylko najczęściej przywoływaną, martyrologiczną historię deportacji sowieckiej z czasów II wojny światowej, ale również wczesne zsyłki Polaków z XVI i XVII wieku oraz ich dobrowolne przemieszczanie się na tereny wschodnie w poszukiwaniu pracy, rozwijających karierę zawodową, prowadzących badania czy ekspedycje naukowe – tłumaczy dr hab. Kinga Gajda z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka materiałów przygotowanych dla szkół.
- Tym razem koncentrujemy się na nieco innych aspektach obecności Polaków na Wschodzie, niż w poprzednich latach. Mamy jednak nadzieję, że dzięki wsparciu Gdańskich Autobusów i Tramwajów, które są partnerem strategicznym projektu, uda nam się ponownie zainteresować młodych ludzi losami naszych rodaków zza wschodniej granicy. Musimy mieć świadomość, że oni nie potrzebują naszego współczucia czy litości – chcą czuć się częścią wspólnoty i wiedzieć, że o nich pamiętamy – dodaje Jakub Kajmowicz, koordynator projektu.
Do dyspozycji nauczycieli oddany został materiał składający się z pięciu scenariuszy lekcyjnych oraz pomocy dydaktycznych. - Pozwoli on uczniom zrozumieć, w jaki sposób wydarzenia historyczne czy polityczne decyzje zmieniają indywidualne losy. W tym celu historię staraliśmy się ukazać przez pryzmat ludzkich doświadczeń, a czasem i z perspektywy jednostki. Scenariusze zostały pomyślane w taki sposób, aby nauczyciel mógł zrealizować tylko jeden z nich lub wszystkie. A także tak, aby mógł się nimi posłużyć nie tylko historyk, ale również polonista, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie czy wiedzy o kulturze – dodaje dr hab. Kinga Gajda.
Wydanie tych materiałów zostało poprzedzone wyjazdem edukacyjnym do Lwowa nauczycieli, którzy realizują projekt „Polacy na Wschodzie - nasze zobowiązanie". Celem było przygotowanie nauczycieli biorących udział w projekcie do efektywnego wykorzystywania materiałów edukacyjnych. Za ich opracowanie odpowiadali doświadczeni edukatorzy, posiadający oprócz przygotowania metodologicznego, pogłębioną wiedzę na temat historii oraz teraźniejszości tytułowych „Polaków na Wschodzie".