Aktualizacja: 25.11.2021 22:04 Publikacja: 25.11.2021 18:40
Foto: Muzeum Polskie Zamek Rapperswil
Z informacji, jaką otrzymaliśmy od Anny Pawłowskiej-Pojawy, dyrektor centrum informacyjnego resortu kultury, wynika, że rząd prowadzi działania „na rzecz zapewnienia przestrzeni umożliwiającej dalszą działalność Muzeum po opuszczeniu przez nie dotychczas zajmowanych powierzchni w zamku raperswilskim".
– Decyzje kierunkowe w tej sprawie zostały podjęte, zostały również zabezpieczone środki budżetowe na realizację zakupu, natomiast wskazanie dokładnych terminów jest w tym momencie niemożliwe w związku z trwającymi rozmowami – wyjaśniła nam Anna Pawłowska-Pojawa. Dodała też, że „utrzymanie Muzeum Polskiego w Rapperswilu i zapewnienie kontynuacji jego działalności ma priorytetowe znaczenie dla ministerstwa". Działania resortów kultury i spraw zagranicznych skupiają się przede wszystkich na poprawie stanu zachowania zbiorów oraz utrzymaniu ich w należytym stanie „w obecnej lokalizacji, a nie na zakupie i sprowadzeniu do Polski, co wydaje się być sprzeczne z oczekiwaniami środowisk emigracyjnych" – zaznacza.
Dążenie do dokonania czegoś przed innymi leży w ludzkiej naturze: jako pierwszy dotrzeć na biegun, do źródła Nilu, opłynąć pod żaglami samotnie glob ziemski bez zawijania do portu, przepłynąć wpław kanał La Manche, zjechać na nartach z Mount Everestu…
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Kolaboracja jest słowem o wydźwięku wybitnie negatywnym. Kojarzona jest niemal wyłącznie ze zdradą. Jako wzór takiej haniebnej postawy stawia się państwo Vichy pod kierownictwem marszałka Philippe’a Pétaina i premiera Pierre’a Lavala.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Czy wiesz, że w Warszawie kryje się miejsce, gdzie dawne technologie gazowe stają się źródłem prawdziwej fascynacji? Planujesz weekend w stolicy i poszukujesz niebanalnych atrakcji, które łączą edukację z przyjemnością? Odkryj niezwykłe oblicze historii w sercu warszawskiej Woli – odwiedź Muzeum Gazowni Warszawskiej. To miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z nowoczesnością, oferując niezapomniane doświadczenia zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla miłośników historii oraz techniki.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W życie wszedł właśnie układ o partnerstwie strategicznym Rosji i Korei Północnej.
Południowokoreański parlament będzie w sobotę ok. godziny 19:00 (11 czasu polskiego) głosował nad wnioskiem opozycyjnej Partii Demokratycznej ws. impeachmentu prezydenta Yoon Suk-yeola, po tym jak ten przeprowadził nieudaną próbę wprowadzenia w kraju stanu wojennego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Tucker Carlson przyjechał do Moskwy i przeprowadził wywiad z Siergiejem Ławrowem.
Oligarchowie w Rosji optują za jak najszybszym zakończeniem wojny. Propagandyści opowiadają się za użyciem broni atomowej. Putin tymczasem już przygotowuje urzędników do „zwycięstwa”.
Żona prezydenta Joe Bidena uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych Pierwszych Dam Ameryki w ostatnich 100 latach. Jej udziałowi przypisuje się wiele decyzji prezydenta USA.
Prezydent-elekt USA Donald Trump nominował w środę astronautę-miliardera i wspólnika biznesowego Elona Muska, Jareda Isaacmana, na swojego kandydata na szefa NASA.
Mamy nowo wybranego prezydenta i będziemy czekać na wskazówki nowego głównodowodzącego. Nie spodziewam się, aby teraz pojawiły się jakiekolwiek fundusze dla Ukrainy — powiedział spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas