Rzeczy osobiste ofiar wojny czekają na zwrot

W niemieckim archiwum Arolsen znajduje się jeszcze 900 depozytów polskich ofiar wojny. Zegarki, pióra, obrączki, dokumenty czekają na ich bliskich.

Publikacja: 23.09.2021 18:45

Rzeczy osobiste ofiar wojny czekają na zwrot

Foto: arolsen-archives

O wyjątkowych depozytach napisaliśmy w „Rzeczpospolitej" w marcu. Od tego czasu Arolsen Archive m.in. we współpracy z IPN oraz Muzeum Stutthof przeprowadziło kampanię #StolenMemory.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy część pamiątek powróciła do krewnych ofiar wojny. W tym roku w sumie do 110 rodzin. Wśród odnalezionych znaleźli się m.in. bliscy Genowefy Michalskiej, która podczas powstania warszawskiego została wywieziona do obozu Stutthof. Po zorganizowanej przez archiwum wystawie wolontariusze odnaleźli siostrzenicę i prasiostrzenicę (wnuczkę siostry) Genowefy. Udało się też odnaleźć bliskich Mariana Dobrzenickiego, Wiesławy Brzyś, Zygmunta Bobolego, Marii Szumidło i jej siostry Jadwigi oraz Franciszka Czaplickiego.

Pozostało 81% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Tysiąc lat polskiej uczty