Piotr i Paweł: Apostołowie niezłomni

29 czerwca Kościół katolicki obchodzi dzień dwóch najważniejszych świętych chrześcijaństwa: św. Piotra i św. Pawła z Tarsu. Piotr jest uznawany za pierwszego w historii papieża. Paweł za apostoła narodów i twórcę obowiązującej w chrześcijaństwie interpretacji nauczania Chrystusa. Za ikoniczną fasadą świętości, w którą Kościół ubrał prostego rybaka znad jeziora Genezaret i faryzeusza pochodzącego z Cylicji, kryją się niezwykłe życiorysy dwóch całkowicie różnych osobowości, które połączyło przekonanie, że pewien młody cieśla z Galilei jest synem samego Stwórcy.

Aktualizacja: 30.06.2018 21:45 Publikacja: 30.06.2018 00:01

Nawrócenie św. Pawła w drodze do Damaszku – XVII-wieczny obraz Bartolomé Estebana Murilla

Nawrócenie św. Pawła w drodze do Damaszku – XVII-wieczny obraz Bartolomé Estebana Murilla

Foto: Wikipedia

Ewangelie opisują Syme'ona (co w języku hebrajskim oznacza „Jahwe wysłuchał") jako prostego niepiśmiennego rybaka, który zostaje wyznaczony przez Zbawiciela na przywódcę wspólnoty jego uczniów. Mistrz z Nazaretu nadaje mu nowe imię, które w narzeczu judeo-aramejskim brzmi: ???? – Kyp', co oznacza skałę. Imię Piotr nie jest zatem jedynie przydomkiem nadanym przez Zbawiciela, ale tytułem do władzy nad rodzącym się Kościołem. Nie wiemy jednak, czy w ogóle takie wydarzenie miało miejsce. Jedynie Ewangelia Mateusza opisuje rozmowę Jezusa z Szymonem, która kończy się słowami Mesjasza: „Ty jesteś Piotr – Opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół". Sam Piotr nigdy ewangelii nie czytał. Nie tylko dlatego, że był niepiśmienny, ale i dlatego, że wszystkie starożytne opisy życia Jezusa spisano najwcześniej 60 lat po jego męczeńskiej śmierci.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama