– Niesłusznie uważamy, że wszystko to, co ważne, jest już znane – mówi dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. – Na Polona.pl znajdują się całe archiwa literackie, z których chętnie korzystają nie tylko badacze literatury. Często wydaje nam się, że wszystko już wiemy o danym autorze, a dopiero dotarcie do oryginalnych tekstów może przynieść niespodzianki.
– Baczyński jest stale obecny w naszej świadomości jako poeta, który mimo zaledwie 23-letniego życia pozostawił po sobie ponad pół tysiąca wierszy. A odnaleziony utwór sceniczny świadczy o tym, że miał również zadatki na ciekawego dramaturga – podkreśla dyrektor Makowski. -
Odkrycia dramatu dokonał Tadeusz Deszkiewicz, prezes Radia dla Ciebie, który wraz z Aleksandrą Głogowską szefową literacką RDC chciał zaznaczyć na antenie stacji uchwalony przez Sejm i Senat RP Rok Baczyńskiego.
– Kiedy przyszedłem do Radia dla Ciebie, zdecydowałem, że będzie ono w 90 proc. zajmować się kulturą. I cieszę się, że nasi słuchacze przyjęli ten pomysł z pełną aprobatą. A nie ukrywam, że teatr jest moją drugą, obok muzyki poważnej, wielką miłością. I Radio dla Ciebie nadaje z powodzeniem słuchowiska, w czym wielką rolę ma nieoceniona Aleksandra Głogowska, dyrektor literacka stacji – mówi „Rz” Tadeusz Deszkiewicz. I dodaje:
– Do Krzysztofa Kamila Baczyńskiego mam szczególny sentyment, bo tak jak on skończyłem liceum Batorego. Zachwycałem się jego poezję, ale pamiętam też, że jego wiersze były do znudzenia klepane na wszelkiego rodzaju akademiach. Rok, którego jest patronem, postanowiliśmy uczcić w nieco inny sposób. Przeglądając z Aleksandrą Głogowską w Polonie jego twórczość, zajrzeliśmy do działu Rękopisy i tam zauważyliśmy rzecz, o której wcześniej nie słyszeliśmy, czyli utwór dramatyczny.