Sowieckie wojska w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 r. opanowały praskie lotnisko Ruzyně, by następnie ruszyć do centrum stolicy, w kierunku siedziby Komunistycznej Partii Czechosłowacji, a później radia i telewizji na Vinohradach. Spontaniczny opór Czechów – budowa barykad z autobusów, tramwajów, kubłów, podpalanie opon, rzucanie w pojazdy pancerne tzw. koktajli Mołotowa (butelek z benzyną, w których jako lontów używano płonących szmat) – Sowieci łamali bezpardonowo z użyciem czołgów strzelających ostrą amunicją. Bitwa prażan z wojskami inwazyjnymi trwała kilka dni i kosztowała życie 90 osób. Praska Wiosna dogorywała.
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Drewniana noga, czarna opaska na wybitym oku, żelazny hak zamiast dłoni, nóż w zębach, laski dynamitu wplecione w brodę, w jednej ręce pistolet, w drugiej kordelas i do abordażu!...
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Czeska stolica wprowadza ograniczenie dotyczące popularnej kategorii imprez nocnych. Rozwiązanie przyjęto w odpowiedzi na apel mieszkańców skarżących się na hałas i brak poczucia bezpieczeństwa. Kogo obejmie zakaz?
Uczestnicy forum GlobSec2024 zwrócili uwagę na kluczowe wyzwanie dla Unii Europejskiej: zniwelowanie różnic w zakresie odporności zdrowotnej między jej państwami członkowskimi, w szczególności między Europą Środkowo-Wschodnią a resztą kontynentu. Podkreślono, że bezpieczeństwo i dobrobyt gospodarczy UE mogą być zagrożone, jeśli kwestia ta pozostanie nierozwiązana.
Niecałe 20 milionów turystów odwiedziło w zeszłym roku Czechy. Najpopularniejszą atrakcję, Zamek Praski, który odwiedziło 2,2 miliona gości.
Według serwisu VisaGuide.World najlepszą do zwiedzania europejską stolicą jest w tym roku Lizbona. Za nią uplasowały się Amsterdam i Praga, a tuż za podium, na czwartym miejscu, znalazła się Warszawa.
Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiali w Pradze o bezpieczeństwie, wsparciu dla Ukrainy, współpracy parlamentów – ale nie tylko.
Gdyby wszystkie państwa UE zaangażowały się w pomoc Ukrainie tak jak to robi Polska czy Czechy, to być może nie byłoby w ogóle potrzeby dyskutowania o innych formach wsparcia Ukrainy - tak Donald Tusk odpowiedział w Pradze na pytanie o słowa Emmanuela Macrona, który nie wykluczył wysłania zachodnich żołnierzy na Ukrainę.
To będzie najbardziej oczekiwany nowy budynek w Pradze i jeden z najbardziej niezwykłych obiektów tego typu w Europie. Zaprezentowano ostateczny projekt Filharmonii Wełtawskiej. Jego autorami są architekci z duńskiej pracowni BIG kierowanej przez jednego z najbardziej wpływowych projektantów na świecie.
W budynku uniwersytetu na placu Jana Palacha w Pradze doszło w czwartek do strzelaniny. Według wstępnych informacji nie żyje 15 osób, ponad 20 jest rannych. Napastnik, 24-letni student, nie żyje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas