Napoleon przegrał bitwę pod Waterloo przez wybuch wulkanu?

Wybuch wulkanu na Indonezji, do którego doszło na dwa miesiące przed bitwą pod Waterloo, mógł pośrednio przyczynić się do klęski wojsk napoleońskich w starciu z wojskami koalicji dowodzonej przez księcia Wellingtona.

Aktualizacja: 23.08.2018 07:26 Publikacja: 22.08.2018 19:14

Napoleon przegrał bitwę pod Waterloo przez wybuch wulkanu?

Foto: Wikimedia Commons

arb

Erupcja wulkanu Tambora, do której doszło 10 kwietnia 1815 roku była najpotężniejszą erupcją wulkanu w czasach historycznych. W jej wyniku zginęło 100 tysięcy osób, a ilość popiołu wyrzucona do atmosfery była tak duża, że temperatura na Ziemi tymczasowo obniżyła się, co skutkowało tym, że rok 1815 nazwano "rokiem bez lata".

Teraz naukowcy z Imperial College London wyjaśniają, że naelektryzowany popiół, który dostał się do ziemskiej atmosfery mógł doprowadzić do zwarcia w jonosferze, najwyższym poziomie atmosfery, gdzie dochodzi do powstawania chmur.

Historycy wojskowości są zgodni co do tego, że warunki pogodowe i fakt, że bitwa toczyła się na podmokłych gruntach w Belgii przyczyniły się do porażki wojsk Napoleona pod Waterloo.

Dr Matthew Genge zwraca uwagę, na "niespotykanie zachmurzone" niebo w dniu bitwy.

- Teraz jesteśmy o krok bliżej, by zrozumieć wpływ Tambory na bitwę rozgrywającą się pół świata dalej - dodaje dr Genge.

Według dr Genge erupcja i wyrzucenie naelektryzowanego popiołu do jonosfery doprowadziło do zwarcia w tej części atmosfery, wywołującego impuls, który skutkował wytworzeniem się grubych warstw chmur i ulewnymi deszczami w całej Europie.

Badania dr Genge wskazują, że erupcje wulkanów mogą wyrzucić pył nawet na wysokość 100 km, czyli wyżej, niż dotychczas sądzono.

Dowodem na taki wpływ wybuchu wulkanu na pogodę są badania zjawisk pogodowych w 1883 roku, po wybuchu innego indonezyjskiego wulkanu, Krakatoa; a także analiza zakłóceń w jonosferze zarejestrowanych w 1991 roku po wybuchu wulkanu Pintatubo - zakłócenia te miały być spowodowane właśnie wyrzuceniem naelektryzowanego popiołu do jonosfery.

Wyniki swoich badań dr Genge opisał w magazynie "Geology".

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście