Grupa kilkudziesięciu uczniów z całej Polski odwiedziła polskie miejsca pamięci na Kresach. Uroczyste wręczenie dyplomów im oraz ich opiekunom zostało zorganizowane w gimnazjum z językiem polskim w miejscowości Żejmenos w Podbrodziu w rejonie święciańskim.
Uczniowie odwiedzili m.in. Kopciowo na Litwie gdzie znajduje się grób hrabianki, bohaterki powstania listopadowego – kapitan wojska polskiego Emilii Plater, a także miejsce gdzie znajdował się dwór w którym zmarła. Obejrzeli zabytki Wilna m.in. Tuskulanum – miejsce zbrodni sowieckich, cmentarz na Rossie, Ostrą Bramę, tzw. celę Konrada umieszczoną w III części „Dziadów" przez Adama Mickiewicza.
W lesie koło wsi Raubiszki odwiedzili zaś naukowców IPN, którzy poszukują zbiorowej mogiły żołnierzy AK. Poszukiwania na Wileńszczyźnie prowadzi m.in. naczelnik Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN dr Leon Popek oraz dr Dominika Siemińska, wspiera ich grupa wolontariuszy związanych ze Stowarzyszeniem Odra – Niemen. Celem prowadzonych działań przez IPN jest odnalezienie mogiły zbiorowej żołnierzy AK z Oddziału Samoobrony Ziemi Wileńskiej nr 4, dowodzonego przez ppor. Sergiusza Zyndrama-Kościałkowskiego ps Fakir. Polegli oni 4 lutego 1945 r. w walce z sowiecką bezpieką w Raubiszkach.
Odwiedzili też Zułowo – miejsce narodzin Józefa Piłsudskiego. Do dzisiaj zachowały się jedynie fundamenty dworu w którym mieszkał przyszły marszałek, teraz miejscem tym opiekuje się Związek Polaków na Litwie. W pobliskim niewielkim drewnianym kościółku PW św. Kazimierza we wsi Powiewiórki uczestniczyli w nabożeństwie. W tym samym miejscu Piłsudski został ochrzczony.
Uczcili też pamięć spoczywających żołnierzy na polskim cmentarzu wojennym w Duksztach z wojny bolszewickiej 1919–1920 r. Na Łotwie zwiedzili Dyneburg – miasto wyzwolony przez Wojsko Polskie z rąk bolszewickich w styczniu 1920 r., gdzie do dzisiaj znajduje się kwatera wojenna w której spoczywa 327 Polaków. Uczniowie byli w twierdzy dyneburskiej.