Układ monachijski – hańba Europy

80 lat temu dokonał się jeden z najhaniebniejszych aktów politycznych w historii Europy. 30 września 1938 roku szefowie czterech mocarstw – Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji – podpisali układ międzynarodowy upoważniający Trzecią Rzeszę do aneksji części terytorium Czechosłowacji, zamieszkanej głównie przez ludność niemieckojęzyczną. W uzupełnieniu do tej deklaracji rządy Wielkiej Brytanii i Francji podpisały specjalny aneks gwarantujący nienaruszalność nowych granic Czechosłowacji.

Publikacja: 29.09.2018 15:48

Bundesarchiv, Bild 183-R69173 / CC-BY-SA 3.0

Bundesarchiv, Bild 183-R69173 / CC-BY-SA 3.0

Foto: Wikimedia

Oczywiście Hitler nie zamierzał się stosować do deklaracji końcowej. Kiedy 1 października oddziały Wehrmachtu wkroczyły na terytorium Czechosłowacji i zajęły Sudety, niemiecki kanclerz wiedział, że potęgi europejskie nie kiwną palcem w obronie porządku ustalonego Traktatem Wersalskim.

Już raz ten scenariusz przetestował przyłączając do Rzeszy Niemieckiej swoją austriacką ojczyznę w marcu 1938 roku. Wydarzenie to ostatecznie burzyło status quo starego kontynentu. W historiografii utrwalił się pogląd, że wódz III Rzeszy zadrwił sobie z bezsilności i indolencji Wielkiej Brytanii i Francji, a dokonał rozbioru Czechosłowacji, głównie przy pomocy Mussoliniego. Nic bardziej mylnego. Postawa Mussoliniego w Monachium była skutkiem kryzysu związanego z Anschlussem. Faszystowskie Włochy, jako jedyne państwo europejskie były gotowe w marcu 1938 r zbrojnie stanąć w obronie suwerenności Republiki Austrii przed nazistowskimi Niemcami. Ale przecież nikt wśród demokracji europejskich nie chciał wspierać Mussoliniego. Pół roku później Duce świadom gry Francji i Wielkiej Brytanii poparł postulaty Hitlera.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Historia
Jak Wielkanoc świętowali nasi przodkowie?
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą
Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne