Aktualizacja: 29.09.2018 15:48 Publikacja: 29.09.2018 15:48
Bundesarchiv, Bild 183-R69173 / CC-BY-SA 3.0
Foto: Wikimedia
Oczywiście Hitler nie zamierzał się stosować do deklaracji końcowej. Kiedy 1 października oddziały Wehrmachtu wkroczyły na terytorium Czechosłowacji i zajęły Sudety, niemiecki kanclerz wiedział, że potęgi europejskie nie kiwną palcem w obronie porządku ustalonego Traktatem Wersalskim.
Już raz ten scenariusz przetestował przyłączając do Rzeszy Niemieckiej swoją austriacką ojczyznę w marcu 1938 roku. Wydarzenie to ostatecznie burzyło status quo starego kontynentu. W historiografii utrwalił się pogląd, że wódz III Rzeszy zadrwił sobie z bezsilności i indolencji Wielkiej Brytanii i Francji, a dokonał rozbioru Czechosłowacji, głównie przy pomocy Mussoliniego. Nic bardziej mylnego. Postawa Mussoliniego w Monachium była skutkiem kryzysu związanego z Anschlussem. Faszystowskie Włochy, jako jedyne państwo europejskie były gotowe w marcu 1938 r zbrojnie stanąć w obronie suwerenności Republiki Austrii przed nazistowskimi Niemcami. Ale przecież nikt wśród demokracji europejskich nie chciał wspierać Mussoliniego. Pół roku później Duce świadom gry Francji i Wielkiej Brytanii poparł postulaty Hitlera.
Wielkanoc to czas sięgania po tradycyjne ziemiańskie potrawy i nostalgicznego wspominania dawnych smaków. Ale po...
Najważniejsze święto chrześcijaństwa, upamiętniające męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, jest...
Obliczanie daty Niedzieli Wielkanocnej za pomocą reguły aleksandryjskiej okazało się kłopotliwie. Nie brakowało...
Czy w sprawie zbrodni UPA na Wołyniu i w Galicji Wschodniej wybrzmią w w końcu polskie racje? To test naszej pol...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
24 kwietnia we wsi Puźniki w Ukrainie rozpoczną się ekshumacje. Zespół naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medy...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas