Przez cztery dni w Gdyni odbywał się festiwal filmów dokumentalnych. Zakończyła go gala, w trakcie której zostały przyznane nagrody m.in. dla najlepszych filmów, słuchowisk radiowych.
Platynowy Opornik „za całokształt twórczości, niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność pracy twórczej", otrzymał Michał Lorenc. Napisał on muzykę do ponad 200 filmów, seriali i spektakli teatralnych. Wcześniej otrzymał on aż pięć razy nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w kategorii najlepsza muzyka, a także wiele nagród międzynarodowych. Niestety artysta z powodu choroby nie odebrał statuetki.
Do konkursu filmowego wpłynęło 70 filmów dokumentalnych, a 24 trafiły do ścisłego finału. Nagrodę główną X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci czyli Złoty Opornik otrzymał film „Krótkie popołudnie na Mazurach" w reżyserii Marii Dłużewskiej, który jest zapisem popołudnia u państwa Kelusów na Mazurach. Wyróżnienie otrzymały zaś filmy: „Pamięć śladów" (reż. Ignacy Szczepański), „Ada Krysia Willenberg" (reż. Krzysztof Żurowski), „Rok 1966" (reż. Rafał Geremek).
Jury nagrody im. Janusza Krupskiego przyznało nagrodę główną obrazowi „Ryngraf" (reż. D. Kania), który opowiada o losach Stefana Olszewskiego. Należał on do AK i jednocześnie był funkcjonariuszem niemieckiej policji kryminalnej. Po wojnie został zamordowany przez UB.
Nagrodę dyrektora Festiwalu NNW Arkadiusza Gołębiewskiego otrzymał film „Na zawsze pilot Spitfire'a i Dywizjonu 303" Sławomira Cioka, który jest opowieścią o pilocie RAF Aleksie Herbście.