Zemsta odłożona

Wiadomość o klęsce w Lesie Teutoburskim dotarła do Rzymu tuż po przyznaniu Tyberiuszowi triumfu za stłumienie powstania w Illyricum (6 – 9 r.n.e.). Wielka wojna z Panonami i Dalmatami, przyrównywana przez Swetoniusza do wojny z Hannibalem, była dla Rzymu niezwykle wyczerpująca.

Aktualizacja: 29.02.2008 17:49 Publikacja: 29.02.2008 00:49

Zemsta odłożona

Foto: AKG/East News

W Illyricum walczyła połowa wszystkich rzymskich legionów, zaciągnięto pod broń weteranów i wyzwoleńców, dla pokrycia kosztów wojny wprowadzono nowy podatek od sprzedaży niewolników. Prowincja została podzielona na dwie części – Panonię i Dalmację. Tuż po powstaniu panońskim oderwała się Germania.

Cesarz August rozpaczał na wieść o klęsce Warusa. Swetoniusz w „Żywocie boskiego Augusta” podaje, że princeps był tak zmartwiony, iż nie golił brody ani nie strzygł włosów, nieraz zaś tłukł głową o ścianę i krzyczał: „Kwintusie Warusie, oddaj legiony!” („Quinti Vare, legiones redde”). August, obawiając się buntu we własnych szeregach, pozbył się Germanów z gwardii pretoriańskiej. Żałoba cesarza nie wynikała tylko ze straty trzech legionów, ale także z obawy przed dalszym marszem Germanów na Galię, a potem nawet na Italię. Barbarzyńcy zatrzymali się jednak na Renie, gdyż – jak podaje Kasjusz Dion – nie umieli prowadzić oblężeń, aby zdobyć rzymskie twierdze na zachodnim brzegu rzeki.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama