Masada – ostatni bastion powstańców

Upadek stolicy nie oznaczał końca walk, mimo że Tytus powrócił do Rzymu, unosząc ze sobą jako dowód zwycięstwa skarby Świątyni. Buntownicy nadal kontrolowali kilka odosobnionych miejsc oporu. Jednym z nich był niegdysiejszy pałac Heroda na Masadzie, forteca na szczycie płaskowyżu na wschodnim skraju Pustyni Judejskiej nad Morzem Martwym.

Publikacja: 07.03.2008 13:04

Masada – ostatni bastion powstańców

Foto: AKG/East News

Red

Początek oblężenia tak opisuje Józef Flawiusz: „Otóż wódz rzymski (Lucjusz Flawiusz Silwa) na czele swoich zastępów ruszył na Eleazara i sykariuszów, którzy wraz z nim zajmowali Masadę. Szybko opanował całą okolicę i w najbardziej stosownych punktach rozmieścił załogi. Całą twierdzę otoczył murem, aby nikomu z oblężonych nie było łatwo zbiec, i powyznaczał ludzi do pełnienia straży. Potem sam wybrał miejsce możliwie najodpowiedniejsze do prowadzenia działań oblężenia i rozbił na nim obóz. Znajdowało się ono tam, gdzie skała twierdzy zbliżała się do wznoszącej się tuż obok góry, lecz dowóz potrzebnych środków żywności nastręczał niemałe trudności. Nie tylko bowiem musiano ją sprowadzać z daleka i z wielkim mozołem wyznaczonych do tego zadania żydów, ale nawet wodę trzeba było do (obozu) dowozić, gdyż w pobliżu nie było żadnego źródła. Poczyniwszy więc takie przygotowania, Silwa przystąpił do oblegania, które wymagało niemałej pomysłowości jako też trudu ze względu na siłę obronną twierdzy „Wojna żydowska”, VII, 275 (279).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama