Reklama
Rozwiń

Wolność albo życie

Nie każdy człowiek, nawet bardzo dzielny, potrafi się zabić. Józef wymyślił więc pragmatykę zbiorowego samobójstwa opartą na zasadzie, że jeden towarzysz broni zabija drugiego

Publikacja: 07.03.2008 12:37

Wolność albo życie

Foto: AKG/East News

Mireille Hadas-Lebel, autorka znakomitej biografii Józefa Flawiusza, pisze, że hasłem Żydów walczących z Rzymianami mogłoby być zawołanie: wolność albo śmierć! Samobójcza tragedia Masady nie jest bowiem wyjątkiem w tej strasznej i bezlitosnej wojnie. Józef Flawiusz w swej opowieści o krwawych wydarzeniach w Judei wspomina o niejednym zbiorowym samobójstwie.

Ba, sam był świadkiem takiego wydarzenia. Józef, późniejszy wielki historyk, autor „Wojny żydowskiej” i „Dziejów dawnego Izraela”, był zresztą jednym z przywódców powstania, jakkolwiek był mu – podobne sytuacje znamy z historii powstań polskich – zdecydowanie niechętny. Dowodził jednak powstańcami w Galilei – nie umiem powiedzieć: dobrze czy źle. Nie ma to zresztą wielkiego znaczenia, gdyż legiony prędzej czy później musiały wziąć górę. Wreszcie zagoniły powstańców do miasta Jotapata, które po desperackiej obronie padło pośród barbarzyńskiej rzezi. Resztki obrońców ukryły się w głębokiej, trudno dostępnej cysternie, ale Rzymianie namierzyli kryjówkę. Nijak było ją szturmować, więc dowodzący operacją Wespazjan postanowił wziąć powstańców głodem. Decyzję znamy – śmierć z własnej ręki.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego