Dla chrześcijan – Ziemia Święta. Niegdyś rosły tu bujne lasy, dziś znaczną część tej niewielkiej krainy zajmuje Pustynia Judzka. Judea podzielona „zieloną linią” między Izrael a Autonomię Palestyńską należy do najbardziej zapalnych miejsc na ziemi. A jednocześnie – jako święte miejsce trzech wielkich religii świata – najliczniej odwiedzanych przez pielgrzymów i turystów.
[b]Masada[/b]
Samotny płaskowyż Masady przypomina kształtem ogromną łódź, której burty opadają niemal pionowo w dół skalnymi ścianami o wysokości ponad 400 m. Owa łódź zdaje się płynąć w falującym od skwaru powietrzu nad pustkowiami Pustyni Judzkiej na zachodzie i brzegami Morza Martwego na wschodzie. Pod jej „pokładem” (600 na 300 m) archeologowie izraelscy odkopali w latach 1963 – 1965 ruiny dwóch pałaców króla Heroda, północnego i zachodniego, z zachowanymi malowidłami i mozaikami, najstarszą w Palestynie synagogę, łaźnię rytualną (mykwę), zbiorniki na wodę, a także papirusowe i pergaminowe zwoje z biblijnymi tekstami. Dla mieszkańców Izraela warownia zelotów to symbol heroizmu w walce. Na jej ruinach izraelscy żołnierze składają przysięgę, zawierającą m.in. zdanie: „Masada nigdy już nie padnie”.
Na płaskowyż można wjechać kolejką linową lub wejść pieszo Ścieżką Wężową, stromą dróżką pnącą się zakosami po jej wschodnich zboczach. Jest i łatwiejszy szlak, który turyści zawdzięczają rzymskiemu wodzowi Flawiuszowi Silvie – od zachodu, ziemną rampą usypaną przez Rzymian podczas oblężenia twierdzy.
[b]Qumran[/b]