Reklama
Rozwiń

Bomba w powijakach

– Latem 1943 roku, wskutek zablokowania naszego importu wolframu z Portugalii, groziła nam krytyczna sytuacja w produkcji rdzeniowej amunicji przeciwpancernej.

Publikacja: 18.12.2009 05:24

Niemiecka rakieta A-4 na rampie startowej w Peenemünde, 1943 r.

Niemiecka rakieta A-4 na rampie startowej w Peenemünde, 1943 r.

Foto: ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”, bundesarchiv

W związku z tym zarządziłem stosowanie rdzeni uranowych. Przeznaczenie na ten cel 1200 ton naszych zapasów uranu świadczyło, że ja i moi współpracownicy zaniechaliśmy wtedy myśli o produkcji bomby atomowej – napisał we „Wspomnieniach” szef produkcji uzbrojenia Rzeszy Albert Speer

Niemiecki program uranowy został rozpoczęty w kwietniu 1939 roku, kilka miesięcy po odkryciu rozszczepienia jądra atomu. W październiku 1939 roku Heeres Waffen Amt (HWA, Urząd Uzbrojenia Wojsk Lądowych) przejął Kaiser Wilhelm Institute fuer Physics. Fizyk Kurt Diebner, przedstawiciel wojska, został jego szefem. Już jesienią 1939 roku pierwszą pracą „naukową” Diebnera było ograbienie Uniwersytetu Warszawskiego z prac i cennego wyposażenia – ukradł m.in. zbudowany przez Andrzeja Sołtana kaskadowy akcelerator. Ponieważ Diebner nie miał dorobku naukowego, a jedynie partyjny, nie był poważany w środowisku naukowym, które nie podporządkowało się całkowicie KWI. Pozostałe uczelnie biorące udział w projekcie działały samodzielnie, każda uważała swoją pracę za najważniejszą i o pozostałych grupach wyrażała się z lekceważeniem.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego