Reklama
Rozwiń

Wspólnicy

Mija 70 lat od dnia, kiedy Sowieci postanowili dokonać ludobójstwa na polskich jeńcach – bezbronnych, internowanych oficerach, policjantach i urzędnikach Rzeczypospolitej, która nawet nie znajdowała się w stanie wojny z ZSRR.

Publikacja: 04.03.2010 06:00

Przed pomnikami ku czci zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz w innych miejscach na ter

Przed pomnikami ku czci zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz w innych miejscach na terenie ZSRR, gdzie zginął kwiat inteligencji polskiej, nie gasną znicze. Na zdjęciu – pomnik w Katowicach

Foto: Fotorzepa, Rafał Klimkiewicz RK Rafał Klimkiewicz

Zbrodnia katyńska stanowi najbardziej krwawy i ohydny przykład niszczenia inteligencji polskiej podczas II wojny światowej – ale przecież niejedyny ani nie pierwszy. Zagłady naszych elit dokonywali od pierwszych dni najazdu na Polskę Niemcy, a Sowieci przyłączyli się do dzieła od razu po 17 września 1939 roku. Najlepszą część naszego narodu jedni i drudzy unicestwiali nawet po czerwcu 1941 roku, kiedy ich sojusz zamienił się w wojnę. Tragiczny rozdział w naszych dziejach zapisało tzw. wyzwolenie w latach 1944 – 1945 oraz rządy komunistyczne w Polsce.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego