Niemcy – po upadku kilka dni wcześniej Starówki – zaatakowali najmocniejszą, śródmiejską twierdzę powstańców. Na zdjęciu lotnika widać z lewej strony ciemne cmentarze, w które hitlerowscy bandyci zamienili przed miesiącem Ochotę, a później Wolę. Jasnoszare pole to spopielony poprzedniego roku obszar getta.
Kończył się piąty tydzień powstania, kiedy wykonano to zdjęcie. Do ostatniego tygodnia września broniły się jeszcze Powiśle i Mokotów, a do początku października – obok Śródmieścia – Żoliborz.
Powstanie Warszawskie stanie się najdłuższym, najbardziej dramatycznym i krwawym aktem w historii europejskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Tak pisze Norman Davies. Na kolejnych stronach publikujemy zdjęcia, będące zbliżeniami wymienionych rejonów. 64 lata po powstaniu z 1944 roku przejdźmy ulicami stolicy i wspomnijmy to, co tu się działo wtedy. Pomogą w tym inne teksty i ilustracje dodatku, który przygotowaliśmy wraz z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy.
Niemieckie fotografie lotnicze, po raz pierwszy publikowane, pochodzą z amerykańskiego National Archives w College Park. Znalazł je tam i zdjęcia z dzisiejszej Warszawy wykonał Zygmunt Walkowski, znakomity znawca powstańczej ikonografii, a od niedawna kustosz pamięci narodowej.