Hełm garnczkowy z klejnotem w postaci skrzydła

Niezwykła barwność i przepych cechowały średniowieczną kulturę rycerską. Jednym z charakterystycznych elementów owej kultury były turnieje, których uczestnicy starali się zaprezentować zarówno sprawność fizyczną, jak też malowniczy, strojny wizerunek, znacznie bogatszy niż podczas prawdziwej wojny.

Publikacja: 22.10.2007 23:17

Turnieje sięgają swoimi początkami wieku XI, ale w Polsce pojawiły się dopiero w dwieście lat później. Pierwszym udokumentowanym wydarzeniem jest turniej zorganizowany przez Bolesława Rogatkę w Lwówku Śląskim 24 lutego 1243 roku, ale nie można wykluczyć, iż znane były już nieco wcześniej. W owym okresie rycerska obyczajowość, zwłaszcza na Śląsku, rozwijała się za sprawą licznie przybywających na dwory piastowskie niemieckich rycerzy.

Czynnikiem utrwalającym poczucie odrębności warstwy rycerskiej były herby, które widniały na niektórych elementach rynsztunku, czyli szacie (cotte d’armes), kropierzu końskim, proporcu, tarczy. Te barwne znaki przysługiwały z początku poszczególnym rycerzom, ale z czasem stały się wyróżnikiem całych rodów. Owe godła komponowano w ramach bardzo szczególnej, perfekcyjnej i ściśle przestrzeganej konwencji. Popularnością cieszyły się hełmy garnczkowe, który doskonale się nadawały do eksponowania motywów herbowych. Na ich płaskim szczycie montowano tak zwane klejnoty, czyli plastyczne godła zbliżone do znaku herbowego, a niekiedy z nim identyczne. Wykonywano je z drewna, pergaminu lub skóry i uzupełniano dodatkowo kitami, pióropuszami czy też rogami. Kolejnym elementem dekoracyjnym noszonym na hełmie były labry, czyli chusty z herbowymi przedstawieniami. Ich pierwowzorem były osłony głowy noszone przez krzyżowców w gorącym bliskowschodnim klimacie. Z czasem owe chusty przybrały bardzo oryginalne i wymyślne formy; wycinano je w ozdobne zęby, obszywano chwastami, przyczepiano dzwoneczki. Niekiedy na osłonę głowy rycerz przyczepiał rękawiczkę otrzymaną od wybranki serca. Istotnym elementem stroju turniejowego były ozdobne pasy, niekiedy pozłacane, a nawet szczerozłote, ale najczęściej wykonywane ze srebra. Były tak cenne, że czasem traktowano je wprost jako rezerwę finansową, zastawiając jako pokrycie długów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama