Daleka droga do Warszawy

Młodość Fryderyka Augusta to także walka z matką, która zostawszy po śmierci męża regentką, z trudem oddawała władzę osiemnastolatkowi.

Publikacja: 05.11.2007 13:11

Daleka droga do Warszawy

Foto: MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO W WARSZAWIE

Maria Antonia pchała syna do wspierania konfederatów barskich wbrew doradcom dążącym do odzyskania polskiej korony przez układ z Katarzyną II, wierzyła bowiem w ich zwycięstwo nad Rosją. Wstydliwa dla prostolinijnego księcia intryga skończyła się pierwszym rozbiorem Polski i ustawowym wykluczeniem z elekcji wszystkich kandydatów cudzoziemskich.

Tym większym zaskoczeniem dla Drezna była deklaracja zawarta w Konstytucji 3 maja, odnawiająca unię polsko-saską. Znosząc elekcję tronu po zgonie Stanisława Augusta Poniatowskiego, ustawa rządowa oddawała go nie tylko męskiej linii Wettynów, ale – w przypadku przerwania takowej – ledwie 9-letniej wówczas Marii Auguście Nepomucenie, uznanej za „infantkę polską”. Królem zostać miał jej przyszły mąż. Prawda, że Fryderyk August uzależnił przyjęcie sukcesji od zgody trzech mocarstw rozbiorowych i wzmocnienia władzy monarszej, a wobec weta Petersburga uchylił się od wzięcia przyszłej korony.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama