Reklama
Rozwiń

Kontratak admirała Nimitza

Amerykanie i Brytyjczycy nie byli w stanie przeprowadzić zdecydowanej kontrakcji, ale zreorganizowali system dowodzenia i uzupełnili siły. W kwietniu 1942 roku podzielono azjatycki teatr wojenny na dwa obszary. Amerykanie odpowiadali za strefę Pacyfiku wraz z Australią i Nową Gwineą, a Brytyjczycy za strefę Oceanu Indyjskiego i obronę kontynentu od Indii po Persję i Irak. Główny ciężar walki z Japończykami dźwigała US Navy.

Publikacja: 16.11.2007 14:27

Kontratak admirała Nimitza

Foto: Rzeczpospolita

Red

Dowódcą amerykańskiej Floty Pacyfiku został adm. Chester W. Nimitz, któremu podporządkowano także siły lądowe i powietrzne operujące na Oceanie Spokojnym. Nimitz zdawał sobie sprawę z przewagi Japończyków. Miał pięć lotniskowców, siedem pancerników, 25 krążowników, 90 niszczycieli i 60 okrętów podwodnych, podczas gdy przeciwnik dysponował dziesięcioma lotniskowcami, 11 pancernikami, 34 krążownikami, ponad setką niszczycieli i 60 okrętami podwodnymi. Mimo to admirał próbował przejąć inicjatywę. Zespoły Uderzeniowe (Task Forces), składające się z jednego lub dwóch lotniskowców oraz eskorty krążowników i niszczycieli, atakowały japońskie szlaki komunikacyjne na Pacyfiku, ale nie zdołały przeszkodzić operacjom przeciwnika. Wielkiego znaczenia militarnego nie miał także zuchwały rajd nad Japonię 16 bombowców B-25 Mitchell pod dowództwem płk. Jamesa H. Doolittle’a. 18 kwietnia 1942 roku wystartowały one z lotniskowca „Hornet” i zrzuciły bomby na Tokio oraz trzy inne japońskie miasta. Był to symboliczny odwet za Pearl Harbor.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego