Reklama
Rozwiń

Ku wojnie

Układ sił na Dalekim Wschodzie zmienił się latem 1940 roku pod wpływem wydarzeń wojennych w Europie. Podbój Holandii i Francji przez Niemców oraz śmiertelne zagrożenie Wielkiej Brytanii sprawiły, że azjatyckie posiadłości nie mogły liczyć na pomoc metropolii.

Publikacja: 16.11.2007 14:54

Ku wojnie

Foto: Rzeczpospolita

Red

Dla Japonii był to prawdziwy dar niebios. Jedyną poważną przeszkodą na drodze do hegemonii w Azji pozostały Stany Zjednoczone. Władze amerykańskie były zaniepokojone agresywną polityką Japonii, ale długo ograniczały się do protestów dyplomatycznych. Wyraźnym sygnałem ostrzegawczym pod adresem Tokio było przeniesienie w 1939 roku głównych sił Floty Pacyfiku z San Diego do Pearl Harbor na Hawajach. Rokowania dyplomatyczne nie przyniosły powodzenia. Latem 1941 roku, gdy wojska cesarskie (za zgodą francuskich władz kolonialnych) wkroczyły do Indochin, Amerykanie wprowadzili embargo na dostawy do Japonii ropy naftowej oraz innych materiałów, m.in. złomu żelaznego. Wreszcie jesienią, pod wpływem rozszyfrowanych japońskich depesz dyplomatycznych, które zawierały plany zajęcia całych Indochin i Syjamu, zamrozili japońskie aktywa w bankach, wskutek czego wymiana handlowa została przerwana. Podobnie postąpili Brytyjczycy i Holendrzy. Restrykcje miały otrzeźwić Tokio. Amerykanie i ich sojusznicy nie wiedzieli jednak, że decyzja o rozpoczęciu wojny już zapadła.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego