Europejskie Dni Dziedzictwa, obchodzone od 16 lat, w Polsce o rok krócej, to jedno z najważniejszych przedsięwzięć związanych z ochroną zabytków. Uczestniczy w nim aktualnie 49 państw, a liczba zwiedzających szacowana jest na ponad 22 miliony.
Frekwencja pokazuje, że Europejczycy interesują się przeszłością i doceniają wartość dziedzictwa wbrew pesymistom, którzy od lat straszą utratą tożsamości narodowej. Okazuje się, że zabytki można skutecznie promować – i to na każdym poziomie: od lokalnego po międzynarodowy.
Polska edycja (8 – 16 września) odbywała się pod hasłem „Ludzie gościńca, wędrowcy, pielgrzymi, tułacze”. Zorganizowano ponad 1300 imprez kulturalnych, na które wstęp był bezpłatny – o prawie 500 więcej niż przed rokiem. W czołówce znalazły się województwa mazowieckie i dolnośląskie. Ważne, że obok dużych placówek mogły zaprezentować się również mniej znane, często niedoceniane. W Warszawie hitem niespodziewanie stała się wizyta w gazowni na Woli (Muzeum Gazownictwa, spacer z przewodnikiem w poszukiwaniu reliktów dawnego gazownictwa). – W tym roku EDD po raz pierwszy odbyły się pod jednym wspólnym hasłem – mówi Paulina Florjanowicz, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, który koordynuje obchody EDD w Polsce. – Ostrożne szacunki wskazują, że łącznie wzięło w nich udział ponad 300 tys. osób. Oczywiście nie udałoby się odnieść takiego sukcesu bez ogromnego zaangażowania władz samorządowych, lokalnych stowarzyszeń, szkół i pasjonatów historii.
Od lat główną atrakcją EDD jest możliwość darmowego zwiedzania muzeów i zabytków, zwłaszcza tych, które na co dzień nie są udostępniane turystom. 240 obiektów podczas tzw. dni otwartych odwiedziło ponad 24 tys. osób, jeszcze więcej – prawie 67 tys. – obejrzało wystawy (przygotowano ich ponad 200).
Dużym zainteresowaniem cieszyły się festyny historyczne, plenerowe inscenizacje, turnieje rycerskie – w ponad 100 imprezach tego rodzaju wzięło udział 56 tys. osób. Do Pelplina (Pomorskie) na Jarmark Cysterski w obiektach zabytkowego zespołu dawnego opactwa cysterskiego przyjechało w ciągu weekendu ponad 14 tys. osób. Tłumy oglądały rekonstrukcję bitwy wojsk napoleońskich pod Ostrołęką (Mazowieckie).