Reklama
Rozwiń

Masakra w Heracie

Jesień 1978 roku upłynęła pod znakiem demonstracji antyrządowych. Kiedy w lutym 1979 roku Biuro Polityczne LDPA podjęło decyzję o nasileniu walki z islamem, w kraju zawrzało.

Aktualizacja: 28.12.2007 17:39 Publikacja: 28.12.2007 15:00

Masakra w Heracie

Foto: Imageforum/East News, Archiwum „Mówią Wieki”

Publiczne palenie Koranu, porwania i mordowanie imamów, prześladowania szyickiej mniejszości nakręciły spiralę wendety. W marcu wybuchły walki w Nuristanie. Wiosną 1979 roku zamieszki rozszerzyły się na cały kraj. 14 marca 1979 roku w Heracie wybuchło tzw. powstanie czterech hut.

Większość żołnierzy ze stacjonującej w mieście 17. Dywizji Piechoty przystąpiła do rebeliantów. Afgańskie Siły Powietrzne wyposażone w sowieckie MiG-i zbombardowały Herat, zabijając ponad 5 tys. mieszkańców. W odwecie rozwścieczony tłum zaatakował radzieckie placówki. Nie oszczędzono inżynierów, lekarzy, a nawet pielęgniarek. Zginęło ok. 60 obywateli ZSRR. Łącznie podczas walk w Heracie zginęło ok. 25 – 40 tys. ludzi.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego