Reklama
Rozwiń

W stronę Moskwy

Władze w Kabulu będące w sporze ze wschodnim sąsiadem zwróciły więc wzrok w stronę Moskwy, podpisując umowy handlowe z ZSRR.

Publikacja: 28.12.2007 15:00

W stronę Moskwy

Foto: RIA NOVOSTI

Szczególnie istotne dla Afgańczyków były zapisy dotyczące swobodnego tranzytu towarów przez terytorium radzieckie, bowiem szlaki handlowe przez Pakistan były dla nich od lat zamknięte. Radzieccy, a także polscy inżynierowie rozpoczęli rozbudowę dróg i przebudowę mostów. Doradcy wojskowi szkolili i dozbrajali armię rządową. W 1964 roku wprowadzono nową konstytucję, w ramach której Afganistan stał się monarchią konstytucyjną. Jednak wyłoniony w wyborach powszechnych parlament sprzeciwił się radykalnym zmianom.Brak zdecydowania Zahira w polityce wewnętrznej doprowadził do wzrostu niezadowolenia zarówno kół reformatorskich, jak i konserwatywno-islamskich. W 1970 roku kraj nawiedziła tragiczna susza, co wywołało falę głodu. Zmarło kilkaset tysięcy ludzi. Grupa radykalnie nastawionych oficerów przygotowała zamach stanu. 17 lipca 1973 roku w Afganistanie proklamowano republikę, na której czele stanął wuj monarchy Muhammad Daud, zwany Czerwonym Księciem.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego