Wpływowi władcy biblijnej krainy

Fenicjanie przeszli do historii jako wynalazcy pieniądza. Najczęściej to wszystko, co o nich wiemy. A szkoda, bo to lud o ciekawych dziejach i rozbudowanym panteonie.

Aktualizacja: 15.01.2008 01:41 Publikacja: 15.01.2008 01:40

Ich wpływy były ogromne, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę niewielki skrawek ziemi, na którym leżała starożytna Fenicja. Część biblijnej krainy Kanaan obejmowała terytorium dzisiejszego Libanu oraz skrawki północnego Izraela i południowej Syrii. Fenicjanie wzbogacili się dzięki rolnictwu, ale byli również żeglarzami, handlarzami i kolonistami, stąd ślady ich obecności pozostawione na niemal całym wybrzeżu Afryki Północnej, Cyprze, Sycylii, Sardynii, Balearach, Hiszpanii i Portugalii, skąd ich szlaki handlowe wiodły dalej, w kierunku Wysp Brytyjskich i wzdłuż zachodniej Afryki. Na polecenie egipskiego faraona Necho II feniccy żeglarze ruszyli ok. 600 r. p. n. e. w podróż dookoła Afryki.

Wędrówki przynosiły nowe zdobycze, nie tylko w postaci złota, szlachetnych kamieni czy produktów naturalnych (np. kadzideł), ale także niewymierne, jak alfabet. Uczeni spierają się do dziś, czy to rzeczywiście Fenicjanie byli wynalazcami pisma; Herodot, który pierwszy o tym wspomina, nie miał wątpliwości.

Według wierzeń fenickich świat powstał z chaosu. Dzięki podmuchowi wiatru pojawiły się ciała niebieskie i pierwsze żywe istoty, ludzie i zwierzęta. Syn pierwszych śmiertelników Genos był ojcem światła, ognia i płomienia. W panteonie zasiadali bogowie podlegający Elowi, którego uważano za najwyższego ojca bogów i ludzi: Szamin (uosobienie nieba), Szamasz (słońce), Jarich (księżyc), Asztarte (planeta Wenus), Sachar (świt), Szalem (zmierzch), Jam (władca morza i patron żeglugi). Wielkim poważaniem cieszyły się bóstwa uosabiające siły przyrody związane z kultem agrarnym.

Wiele bóstw było lokalnymi wcieleniami bogów panfenickich czczonych na całym obszarze ich wpływów. Ruiny świątyń im poświęconych można podziwiać m.in. w Sydonie, Sarepcie i Byblos (Liban), Kation (dzisiejsza Larnaka na Cyprze) i Gades (Kadyks w Hiszpanii). Główne święta były odbiciem cyklu agrarnego, na ofiary składane podczas obrzędów poświęcano płody rolne i ludzi. Szczególnie łakomym bogiem był Moloch, któremu najbardziej smakowały dzieci…

"Mitologie świata - Fenicjanie"

Łukasz Niesiołowski-Spano i in.

Rzeczpospolita2007

Historia
Krzysztof Kowalski: Zabytkowy łut szczęścia
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Historia
Samotny rejs przez Atlantyk
Historia
Narodziny Bizancjum
Historia
Muzeum rzezi wołyńskiej bez udziału państwa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Historia
Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Przemówią tylko Ocaleni
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego