Reklama
Rozwiń

Grecja Achajów

Pałac w Mykenach zbudowano na wzgórzu, które górowało nad okolicą. Kompleks pałacowy, stanowiący administracyjne i gospodarcze centrum królestwa, otoczono potężnym murem

Aktualizacja: 18.01.2008 19:52 Publikacja: 18.01.2008 16:52

Grecja Achajów

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Red

Agamemnon miał panować w Mykenach u schyłku okresu mykeńskiego trwającego od XVI do XII wieku p.n.e. Grecy nazywali siebie wówczas Achajami, a okres mykeński – nazwany tak przez uczonych od najświetniejszego ówczesnego ośrodka cywilizacji greckiej – określa się też mianem Grecji Achajów. Naszą wiedzę o świecie Achajów czerpiemy z tradycji (zawartej m.in. w „Iliadzie” i „Odysei” Homera) oraz z wykopalisk archeologicznych.

Znamy bogate groby mykeńskie (tzw. szybowe) z XVI wieku p.n.e. oraz późniejsze monumentalne groby kopułowe. Najsłynniejsze z nich, w liczbie dziewięciu, odkryto w Mykenach na Peloponezie. Wśród nich jest tzw. grób Atreusa, zwany również niesłusznie, gdyż pochodzi z XIV wieku, grobem Agamemnona (którego rządy ze względu na przypisaną mu rolę w wojnie trojańskiej należałoby datować na schyłek XIII wieku) oraz gróbjego żony Klitajmestry. Upowszechnienie się grobów kopułowych świadczy o wzroście możliwości i aspiracji władców achajskich. Dość powiedzieć, że o ile na budowę grobu Atreusa, jak się szacuje, potrzeba było 20 tys. godzin pracy, o tyle grób szybowy wymagał zaledwie 100 godzin.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego