Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Agamemnon miał panować w Mykenach u schyłku okresu mykeńskiego trwającego od XVI do XII wieku p.n.e. Grecy nazywali siebie wówczas Achajami, a okres mykeński – nazwany tak przez uczonych od najświetniejszego ówczesnego ośrodka cywilizacji greckiej – określa się też mianem Grecji Achajów. Naszą wiedzę o świecie Achajów czerpiemy z tradycji (zawartej m.in. w „Iliadzie” i „Odysei” Homera) oraz z wykopalisk archeologicznych.
Znamy bogate groby mykeńskie (tzw. szybowe) z XVI wieku p.n.e. oraz późniejsze monumentalne groby kopułowe. Najsłynniejsze z nich, w liczbie dziewięciu, odkryto w Mykenach na Peloponezie. Wśród nich jest tzw. grób Atreusa, zwany również niesłusznie, gdyż pochodzi z XIV wieku, grobem Agamemnona (którego rządy ze względu na przypisaną mu rolę w wojnie trojańskiej należałoby datować na schyłek XIII wieku) oraz gróbjego żony Klitajmestry. Upowszechnienie się grobów kopułowych świadczy o wzroście możliwości i aspiracji władców achajskich. Dość powiedzieć, że o ile na budowę grobu Atreusa, jak się szacuje, potrzeba było 20 tys. godzin pracy, o tyle grób szybowy wymagał zaledwie 100 godzin.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas