Reklama
Rozwiń

Zmierzch potęgi Asyrii

W okresie świetności Asyrii najbliżsi sąsiedzi tego państwa musieli się ugiąć pod naciskiem jej ekspansjonistycznej polityki. Taki właśnie los spotkał wielki niegdyś Babilon.

Aktualizacja: 01.02.2008 20:27 Publikacja: 01.02.2008 17:27

Red

Łukasz Niesiołowski-Spano’, Historyk starożytności, pracuje w InstytucieHistorycznym UW, autor książki „Mityczne początki miejsc świętych w Starym Testamencie”

VIII i VII wiek p.n.e. na Bliskim Wschodzie przyniósł rozkwit państwa asyryjskiego rządzonego przez bezwzględnych władców. Jego strefa wpływów obejmowała Mezopotamię, Syrię, Anatolię, Palestynę. W okresie największej ekspansji Asyria podporządkowała sobie również odwiecznego wroga – Egipt.Jednak w połowie VII wieku ta potęga zaczęła słabnąć. Widocznym znakiem było zrzucenie hegemonii asyryjskiej przez władców Egiptu za panowania faraona Psammetyka I (664 – 610 p.n.e.). Zapewne już w 653 roku p.n.e. faraon odmówił płacenia Asyrii trybutu i usunął z Memfis asyryjski garnizon. Asyria nie była w stanie utrzymać zwierzchnictwa nad Nilem wobec niepokojów w Babilonii.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego