Zwycięska klęska Hellenów

Historia zna zaskakujące zjawisko. Oto klęska w bitwie przynosi dobroczynne skutki dla przegranych. Innymi słowy, ich wygrana mogłaby się na dalszą metę okazać przegraną. Tak właśnie było pod Cheroneą...

Publikacja: 15.02.2008 01:41

Zwycięska klęska Hellenów

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Macedoński król Filip II i jego świetnie zapowiadający się syn Aleksander pokonali na czele najeżonej pikami falangi oddziały starych miast – państw greckich, kładąc kres klasycznej Grecji antycznej. Warto jednak zauważyć, iż nie były to te same polis, które jeszcze sto, sto pięćdziesiąt lat wcześniej dominowały na południu Bałkanów i we wschodnich rejonach Morza Śródziemnego. Ateny dawno straciły blask dawnej świetności, a Sparta swą potęgę militarną. Na północy zrodziło się nowe dynamiczne państwo, które przejęło tradycje kultury, nauki i wojskowości Hellenów.

Kilka lat po Cheronei Macedonia zjednoczyła Greków; pod wodzą młodego, genialnego króla zdruzgotała hegemona ówczesnego świata – Persję – i rozszerzyła panowanie od Nilu po Indus. Za zastępami falangitów posuwali się zaś greccy administratorzy, kupcy, rzemieślnicy, uczeni i artyści. Tak zrodził się świat hellenistyczny. Kultura grecka promieniowała na styku trzech kontynentów aż do podbojów arabskich, a w Bizancjum – do zwycięstw ottomańskich. Ponad tysiąc siedemset lat!

Zjawisko zwycięskiej klęski powtarzało się i później. Cezar zdobył w połowie I wieku p.n.e. Alezję, uwięził i stracił Wercyngetoryksa, podbił całą Galię. Nie minęło sto lat, a Galia stała się prowincją na wskroś romańską, kilka wieków później zaś dała początek państwu francuskiemu i wspaniałej francuskiej kulturze. Tysiąc sto lat po Cezarze normański książę Wilhelm zwyciężył Anglosasów pod Hastings i stworzył fundamenty dzisiejszej Anglii. Jej język, który dojrzewał przez wieki, jest dziś światową interlingwą, a imperium brytyjskie pozostawiło cywilizacyjny ślad na połowie kuli ziemskiej.

Wreszcie w latach 60. XIX wieku stany północne pokonały w krwawej wojnie domowej stany południowe Ameryki.

Niezależnie od brutalności, a nawet okrucieństwa Jankesów to oni właśnie dokonali demokratycznej modernizacji całych Stanów Zjednoczonych, stworzyli najbardziej efektywną gospodarkę w świecie, a w końcu – jedyne dziś supermocarstwo.

A dwa tysiące dwieście lat przed Gettysburgiem była Cheronea.

na świecie

W 338 roku p.n.e. zmarł Shang Yang, filozof i minister w chińskim królestwie Qin, przedstawiciel szkoły legistów, która była w opozycji do konfucjanizmu. W swoim dziele „Księga księcia Shanga” wyłożył doktrynę polityczno-społeczną, która legła u podstaw przyszłej potęgi tego państwa. Qin w połowie III wieku p.n.e. wyszło zwycięsko z wojen tzw. okresu walczących królestw – podbiło całe Chiny, a jego władca Ying Zheng ogłosił się pierwszym cesarzem. Według Shanga Yanga najważniejsze dla stabilności państwa było nienaruszalne prawo, którego źródłem był władca. Państwo miało się też opierać na rolnictwie i armii oraz zdyscyplinowanym i jednolitym społeczeństwie.

w europie

W 338 roku p.n.e. na Półwyspie Apenińskim dobiegła końca tzw. wojna latyńska. W bitwach pod Asturą i Trifanum Rzymianie pod wodzą Maeniusa pokonali siły Związku Latyńskiego, który został rozwiązany. Zdobyte ziemie związano z Rzymem przez foedus, czyli przymierze zaczepno-obronne, lub wcielono do państwa rzymskiego, nadając ich mieszkańcom obywatelstwo rzymskie. Na początku III wieku p.n.e., po pokonaniu Samnitów oraz podporządkowaniu Etrusków, Umbrów, Osków, Ilirów i miast greckich, Rzym przejął kontrolę nad całym półwyspem. Do połknięcia pozostała jeszcze Sycylia, ale tu na przeszkodzie Rzymianom stanęła Kartagina. —oprac. Tomasz Bohun

tam, gdzie będzie polska

W IV wieku p.n.e. na Śląsk i do południowej Polski zaczęły przybywać plemiona celtyckie. Z czasem (w II wieku p.n.e.) kultura lateńska reprezentowana przez Celtów zmieszała się z miejscową kulturą przeworską. Na cmentarzysku w Kietrzu na Śląsku Opolskim odkryto groby lateńskie sąsiadujące z pochówkami kultury łużyckiej. Natomiast odnaleziona w zachodniej Małopolsce ceramika pokazuje, jak obie kultury przenikały się: oprócz naczyń charakterystycznych dla każdej z nich natrafiono również na wykonane celtyckim sposobem – na kole garncarskim, ale wykończone typowymi dla miejscowej wytwórczości malowaniami.

Historia
Krzysztof Kowalski: Zabytkowy łut szczęścia
Historia
Samotny rejs przez Atlantyk
Historia
Narodziny Bizancjum
Historia
Muzeum rzezi wołyńskiej bez udziału państwa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Historia
Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Przemówią tylko Ocaleni
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego