Podboje Filipa II

Ateny nawoływały do stworzenia międzynarodowej koalicji przeciw Filipowi, a wobec braku reakcji zdecydowały się na negocjacje i ostatecznie na zawarcie tzw. pokoju Filokratesa

Publikacja: 15.02.2008 01:39

Podboje Filipa II

Foto: Rzeczpospolita

Red

Ryszard Kulesza Do połowy IV wieku p.n.e. położona na północy świata greckiego Macedonia odgrywała w dziejach Hellady znikomą rolę. Mocarstwową pozycję zapewnił jej dopiero król Filip II, któremu udało się zbudować silną, scentralizowaną monarchię i stworzyć sprawną, dobrze wyćwiczoną armię.

W czasach młodości przyszły władca był świadkiem rozkładu państwowości macedońskiej wskutek walk wewnętrznych i ingerencji zewnętrznych. Obejmując władzę, stanął przed nie lada wyzwaniem. Macedonii zagrażali Ilirowie, Pajonowie, Trakowie, a wreszcie Ateńczycy popierający pretensje do tronu jego konkurenta Argajosa. Za pomocą intryg i dyplomacji uchronił Filip państwo przed rozpadem i przeszedł do ofensywy, stając się – według opinii Robina Lane Foksa – „największym budowniczym państwa i armii w świecie starożytnym”.

Filip w 358 r. p.n.e. rozgromił Ilirów i włączył Górną Macedonię do swego państwa. Później skierował energię przeciwko Atenom zajętym tzw. wojną sprzymierzeńczą. Zajął Amfipolis (357 r. p.n.e.), Pydnę (357), Metone (354). Opanował Krenides i obszar Pangajon, założył Filippi (356).

Kolejnym krokiem była aneksja Tesalii. Najpierw Filip poparł Aleuadów z Larysy przeciw tyranom z Feraj, a w wyniku wielkiego zwycięstwa w bitwie na Krokusowym Polu (353/352) został archontem Tesalii, czemu zawdzięczał nowe dochody i wsparcie jazdy tesalskiej.

W 349 r. uderzył na Olint, który zdobył we wrześniu następnego roku. Zburzył miasto, sprzedając ludność w niewolę, co wywołało szok w Grecji. Ateny nawoływały do stworzenia międzynarodowej koalicji przeciw Filipowi, a wobec braku reakcji zdecydowały się na negocjacje i ostatecznie na zawarcie tzw. pokoju Filokratesa w 346 r. p.n.e.

W tym samym czasie Amfiktionia Delficka poprosiła Filipa o pomoc przeciwko Fokijczykom, sojusznikom Aten (tzw. wojna święta w latach 356 – 346 p.n.e.). Filip z premedytacją odwlekał ratyfikację pokoju Filokratesa i ruszył do Termopil, zmuszając Fokijczyków do poddania się i otrzymując prawo głosu w Amfiktionii Delfickiej.

W latach 346 – 340 p.n.e. pokonał Illirów i Traków. Wtedy właśnie założył Filippopolis (dzisiejszy Płowdiw w Bułgarii). Następnie zaangażował się na południu Grecji, wspierając Megalopolis i Messenię przeciw Sparcie. Wreszcie w 340 r. p.n.e. doszło do otwartej wojny z Atenami po zdobyciu Perinthos i Byzantion.

Historia
80. rocznica marszu śmierci z KL Stutthof. 170 km w mrozie sięgającym poniżej 20 stopni
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Historia
Krzysztof Kowalski: Zabytkowy łut szczęścia
Historia
Samotny rejs przez Atlantyk
Historia
Narodziny Bizancjum
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Historia
Muzeum rzezi wołyńskiej bez udziału państwa
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej