Podboje Filipa II

Ateny nawoływały do stworzenia międzynarodowej koalicji przeciw Filipowi, a wobec braku reakcji zdecydowały się na negocjacje i ostatecznie na zawarcie tzw. pokoju Filokratesa

Publikacja: 15.02.2008 01:39

Podboje Filipa II

Foto: Rzeczpospolita

Red

Ryszard Kulesza Do połowy IV wieku p.n.e. położona na północy świata greckiego Macedonia odgrywała w dziejach Hellady znikomą rolę. Mocarstwową pozycję zapewnił jej dopiero król Filip II, któremu udało się zbudować silną, scentralizowaną monarchię i stworzyć sprawną, dobrze wyćwiczoną armię.

W czasach młodości przyszły władca był świadkiem rozkładu państwowości macedońskiej wskutek walk wewnętrznych i ingerencji zewnętrznych. Obejmując władzę, stanął przed nie lada wyzwaniem. Macedonii zagrażali Ilirowie, Pajonowie, Trakowie, a wreszcie Ateńczycy popierający pretensje do tronu jego konkurenta Argajosa. Za pomocą intryg i dyplomacji uchronił Filip państwo przed rozpadem i przeszedł do ofensywy, stając się – według opinii Robina Lane Foksa – „największym budowniczym państwa i armii w świecie starożytnym”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama