Towarzysze i rywale Kolumba

W 1495 roku arcybiskup Burgos Juan Rodriguez de Fonseca skłonił Ferdynanda Aragońskiego do wydania edyktu zezwalającego każdemu Hiszpanowi poszukiwać złota w Ameryce pod warunkiem oddania królowi jednej trzeciej zdobyczy.

Publikacja: 20.02.2008 12:42

Red

Edykt ten, stojący w sprzeczności z umową królów katolickich z Kolumbem, stał się bodźcem do zorganizowania szeregu wypraw. Wśród organizatorów wyróżnili się towarzysze Kolumba z jego pierwszych trzech peregrynacji do Ameryki.

Jednym z najzdolniejszych był Alonso de Hojeda (Ojeda), kapitan statku podczas drugiej wyprawy Kolumba, słynny ze sprawności fizycznej i odwagi. W 1499 roku wraz z Juanem de la Cosą i Amerigo Vespuccim spenetrował wybrzeża Gujany, Wenezueli i północnej Brazylii, odkrył także ujścia rzek Orinoko i Amazonki. Dzięki tej wyprawie kartograf de la Cosa (również uczestnik wypraw Kolumba) wysunął przypuszczenie, że nowo odkryty ląd jest kontynentem. W latach 1502 – 1508 Hojeda kilkakrotnie penetrował północne wybrzeża Ameryki Południowej, poszukując pereł i złota, a w 1508 roku został gubernatorem tzw. Nowej Andaluzji (dzisiejsza Kolumbia). Zagłada wybitej przez Indian w 1509 roku wyprawy zdobywczej wpędziła go jednak w nędzę. W tym samym roku w pobliżu Kartageny zakończył życie trafiony zatrutą indiańską strzałą współtowarzysz Hojedy Juan de la Cosa.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama