Tłocznia tekstów

Prasa drukarska Gutenberga stanowiła jego pomysł, ale była wzorowana na znanych uprzednio prasach do tłoczenia soku z winogron, oliwy, prasowania papieru, zaciskania oprawionych książek przez introligatorów itd.

Publikacja: 26.03.2008 10:13

Tłocznia tekstów

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Red

Składała się z drewnianej konstrukcji, przytwierdzonej do podłogi i sufitu, w której pionowo w masywnym dwuczęściowym stelażu, połączonym u góry poprzeczną belką (tzw. koroną), była umieszczona śruba poruszana dźwignią (tzw. drągiem) i opuszczająca w dół tłoczący drewniany blat (tygiel, niem. Tiegel), wielkości początkowo pół arkusza, a później po zmianie konstrukcji prasy, już po śmierci Gutenberga, całego arkusza papieru. Pod spodem znajdowała się podstawa, a na niej ruchomy, wysuwany wózek. Na wózku, poruszanym potem korbą[…], można było wprowadzić pod tłok zaczernioną farbą formę drukową, nakrytą przypiętym do ramy dekla arkuszem papieru lub pergaminu, i poprzez mocne pociągnięcie drąga odbić tekst z przygotowanego składu. Następie po zwolnieniu tłoka prasy i wysunięciu wózka zadrukowany arkusz należało rozwiesić na sznurze w celu wysuszenia farby, by następnego dnia odbić kolejno sąsiednią stronę, a potem, po ponownym, każdorazowym suszeniu następne dwie strony na odwrotnej części arkusza. Jeden arkusz papieru w formacie in folio miał cztery strony druku i ich odbicie wymagało czterech dni. […]

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama