Sprawa ogólnochrześcijańska

Chrześcijańska północ, tylko na chwilę powstrzymana przez Almorawidów, parła na południe.

Publikacja: 11.04.2008 13:14

Sprawa ogólnochrześcijańska

Foto: Rzeczpospolita

Red

Tendencje zjednoczeniowe kłóciły się z lokalnym partykularyzmem ambicjami poszczególnych władców. Królestwo Leónu (dawna Asturia) i Kastylii schodziły się jak żuraw z czaplą, dwukrotnie łącząc się (1037 i 1072 rok) i dzieląc (1065 i 1157 rok).

Aragonia miała krótki romans z Nawarrą (lata 1076 – 1134), po czym związała się z hrabstwem Barcelony. Nawarra zaś wypatrywała nowego związku po drugiej stronie Pirenejów. Kastylijscy hidalgos co jakiś czas urządzali rajdy na ziemie przeciwników, przez co strefa pogranicza wyludniała się coraz bardziej.Co innego Aragonia. W XII wieku wyróżnia się pod względem organizacji wojska i taktyki. Według obliczeń historyków stosunek jazdy do piechoty kształtował się tam jak 1 do 18, podczas gdy w zachodniej Europie – 2 do 1. Muzułmanie mieli się czego bać, bo Aragończycy nie ograniczali się do łupieżczych najazdów, lecz chcieli zdobywać miasta. W 1118 roku aragoński król Alfons I Waleczny opanował Saragossę, co nie udało się w 778 roku samemu Karolowi Wielkiemu. Zdobyte miasto stało się stolicą królestwa.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama