Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Potężny kalifat Kordoby po śmierci kalifa Al Mansura pogrążył się w bratobójczych wojnach domowych. Na jego gruzach powstało ponad 20 państewek, a ich władcy myśleli o tym, jak zagarnąć ziemie rywali. Zagrożeni przez chrześcijańskich sąsiadów z północy, zwrócili się w latach 80. o pomoc do nowej marokańskiej dynastii Almorawidów.
Świeży powiew zapału religijnego dotarł do Maghrebu znad rzeki Senegal wraz z zakrywającymi sobie twarze Berberami Senhadża, którzy zorganizowali się na wzór wojowniczego bractwa religijnego, mieszkając w ufortyfikowanych klasztorach zwanych al murabitun (stąd wzięła się nazwa Almorawidzi). W 1061 roku założyli swoją stolicę w Marrakeszu, a potem opanowali cały Maghreb. Almorawidzki monarcha Jusuf ibn Taszufin łaskawie przyjął rolę wybawcy Andaluzji i w 1086 roku pokonał pod Sagrajas kastylijską armię Alfonsa VI. Ten sukces odbił się głównie na muzułmańskich władcach, których Jusuf wysadzał po kolei z tronów. Andaluzja stała się częścią marokańskiego imperium Almorawidów, zależna od pogrążonego w religijnym mistycyzmie tajemniczego Maghrebu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas