Wojacy Czyngis-chana korzystali – w miarę podbojów – z dorobku Chin oraz Persji. O bojowym rynsztunku mongolskim wiemy sporo dzięki relacjom pisanym i zabytkom ikonograficznym, obcym w przeważającej mierze, oraz znaleziskom archeologicznym, przede wszystkim na cmentarzyskach.
Najbogatsi członkowie koczowniczej elity mogli pozwolić sobie na komplet rynsztunku zarówno zaczepnego, jak i ochronnego. Rozpowszechniony był pancerz lamelkowy, którego liczne fragmenty są znajdowane w grobach. Poza nim stosowano pancerze z utwardzonej wielowarstwowej skóry i watowane kaftany. Kolczuga była znana, jednak stosowano ją wówczas w bardzo ograniczonym zakresie, jedynie na terenach sąsiadujących z Rusią.
Hełmy również były zróżnicowane pod względem konstrukcji i formy. Na stepie używano sferycznych hełmów segmentowych, zbudowanych podobnie jak pancerz lamelkowy z wielu metalowych zbrojników. Często wzmacniano je opinającymi dzwon obręczami. Z Persji przejęto wysokie hełmy stożkowe, także wykonywane z jednego kęsa żelaza. Cechą często spotykaną w hełmach koczowników z wielkiego stepu są profilowane na krawędziach wycięcia na oczy i nosale, a także maski mocowane z przodu do krawędzi dzwonu. Nie wszystkie miały jednak znaczenie bojowe, niektóre z pewnością wiązały się ze sferą sacrum. Tarcze, chociaż znane i używane (np. kałkany), nie miały takiego znaczenia jak w Europie czy na Bliskim Wschodzie.
W armii mongolskiej zdecydowanie dominowała szabla, chociaż występowały także proste jednosieczne pałasze, a sporadycznie miecze. Geneza szabli nie jest do końca wyjaśniona, ale prawdopodobnie narodziła się właśnie na obszarach Wielkiego Stepu około połowy I tysiąclecia n.e. Mongolskie szable nie są szczególnie masywne, mają ostry sztych, krótki prosty jelec i trzon rękojeści pochylony w kierunku ostrza. Krzywizna głowni nie jest duża. Uzupełnieniem arsenału były włócznie, m.in. o grotach zaopatrzonych w hak do ściągania przeciwnika z konia, buławy, buzdygany, topory i czekany. Źródła pisane i ikonografia informują też o stosowaniu zbrojnikowych pancerzy na wierzchowca.
Łuk decydował o charakterze armii mongolskiej. Był to złożony łuk refleksyjny z rodziny azjatyckich; posługiwali się nim między innymi Scytowie, Partowie, Persowie. Jego zalety docenili następnie Hunowie, Awarzy, Węgrzy, Turcy. Oczywiście było wiele odmian i technik posługiwania się nim. Generalnie łuk refleksyjny charakteryzuje się łęczyskiem wygiętym w stanie spoczynku w stronę przeciwną niż po założeniu cięciwy (kształt litery „C”). Znacznie zwiększa to jego moc podczas strzału.